התחום של קבלת היתרים לבניית תוספות שונות במבנים הוא תחום מוגדר וברור ותמיד כדאי לבדוק את לשון החוק בטרם מחליטים על בניית תוספות כזאת או אחרת.

ישנם סוגי בנייה שאינם דורשים קבלת היתר מיוחד מטעם הרשות המקומית אך ישנם לא מעט שכן ולצורך כך יש להגיש הגשה מסודרת ומפורטת ולהמתין לקבלת תשובה – האם הבקשה מאושרת או נדחית. קבלת היתר הופכת לרלוונטית במיוחד לקראת ימי החורך הקרים והגשומים, עת יש צורך בתוספות בנייה על מנת להגן על לקוחות העסק מתנאי מזג האוויר.

בנושא זה אין תשובה חד משמעית וחשוב לבדוק לגופו של עניין או מקרה כל בקשה ובקשה. ישנן בקשות לבנייה הקשורות לחורך בלבד וככל הנראה תוסרנה תוספות הבנייה עם בוא עונת האביב אך ישנן גם כאלה שיכולות להישאר קבועות בבית העסק ולכן תהליך האישור עבורן יהיה ארוך ומעט סבוך יותר. המחוקק מבקש לוודא שאין מדובר בקבלת היתר בנייה לשם תוספת שטח במסווה של צורך הכרוך בתנאי מזג האוויר בחורף.

קבלת היתר בנייה

על מנת שאפשר יהיה לבצע את עבודות הבנייה רצוי שהבנייה תהיה באמת רלוונטית אך ורק לימי החורף. על מנת להוכיח שזה המצב אפשר לעשות שימוש בחומרים זמניים – כמו למשל יריעות פלסטיק עבות אשר יכולות לחסום את הרוחות החזקות ולמנוע את כניסת מי הגשמים. כאשר התוספת עשויה מחומר כשה אשר ניתן להרכיב ולהסיר בקלות ובמהירות היא תאושר לשימוש מבלי לעבור את התהליך הארוך של קבלת היתר בנייה, שהרי לא מדובר בבנייה הלכה למעשה.

על מנת לקבל היתר בנייה כאמור יש צורך בהגשת תכניות, שרטוטים והסברים לוועדת התכנון וההנדסה של הרשות המקומית. הוועדה תדון בכל מקרה לגופו ותתקבל החלטה האם ניתן לאשר את הבקשה או שלא. גם אם קבלת ההיתר כרוכה בהגדלת שטח המבנה וכתוצאה מכך יגדלו המיסים שהמבקש משלם – הרי שלעיתים יהיה לו שווה ומשתלם לשלם את התוספות ובלבד שיקבל את היתר הבנייה הנכסף.

המאמר נכתב באדיבות, החברה לרישוי עסקים – ליווי אישי לקבלת רישוי לעסק.