אחד הבנקים הגדולים בישראל פנה אלינו לאחרונה לקבלת שירות של ייעוץ ברישוי עסקים וליווי בהליכי הרישוי.
הצוות האחראי על נושא הרישוי מטעם הבנק ביקש שנעשה שם סדר – נבדוק את כל הביטי הרישוי של הבנק, תוקפם ותקינותם.
שירות כזה של בחינת סוגי פעילותו של עסק/חברה גדולה הוא חלק מהשירותים שהחברה לרישוי עסקים מספקת. אנו מסיירים במתקני החברה ומזהים פעילויות שחושפות את העסק לעבודה ללא רישיון עסק ועל פי הממצאים אנו מטפלים בהליכים הנדרשים.

רישוי עסקים

נשאלת השאלה איך התנהל עד כה הבנק ואילו סוגי רישיונות עסק חלים על בנקים 

קורה לא אחת שחברות ועסקים גדולים ומבוססים מעוניינים לערוך סקירה על הפעולות הקיימות והחדשות שנוספו עם השנים על מנת לוודא שכל פעילויות החברה הנדרשות ברישיון אכן מוסדרות.
גם במקרה זה של הבנק, מצאנו שחלק גדול מהפעילויות אכן הוסדר ועדיין קיימות פעילויות שחמקו מהתהליך או כתוצאה מאי מודעות להיותם נדרשים בהליך רישוי עסק.
כמובן שהחובה על ידיעת החוק חלה על כל עסק ומכאן רצונם של חברות ועסקים לבקש בדיקת סקר כזאת ע"י גורם מומחה.

ביקורת גורמי רישוי עסקים מצד הרשויות אינה מתקיימת בצורה שיגרתית לכל סוג של עסק.
משרד הבריאות שעורך ביקורות לעסקים ברחוב מסויים, עשוי לפקוד באופן אקראי מסעדות אך לא תמיד יעבור קומה קומה בבניין משרדים כדי לאתר חדרי אוכל פנימיים לעובדי חברה אשר פועלים ללא רישיון ולא הגישו עליהם בקשה לרישיון עסק ברשות.
ראוי להזכיר שהפעלת עסק ללא רישיון עסק הינה עבירה פלילית ובאחריות מפעיל העסק לברר האם הוא נדרש ברישיון עסק וכמובן להסדיר זאת בהתאם.

מה הוסדר ומה לא הוסדר ברישוי עסקים של הבנק:  

בחלק גדול מבנייני הבנק הוסדר עניין רישוי עסקים לחדרי האוכל המופעלים בהם.
גם כל חניוני הבנק הוסדרו ברישוי עסקים (רישיון עסק לחניונים).
לעומת זאת, איש לא חשב שיש לבצע הליך רישוי עסק על חדר כושר גדול המשרת אלפי עובדים או למזנונים קטנים (אשר מוכרים קפה ופריטי אוכל פשוטים) ופעלו ללא רישיון עסק.
פעילות נוספת שמתקיימת בבנק הינה חנות מתנות קטנה הפועלת במתחם הבנק על מנת לאפשר לעובדים לחסוך זמן יציאה מהבניין כדי לרכוש מתנות לאירועים ולעובדים. עבור חנות מתנות אשר מחזיקה במוצרי מזון כגון: משקאות קלים (לא אלכוהוליים) בבקבוקים או באריזות סגורות על ידי היצרן, עוגות, כעכים, לחמניות, ממתקים ו/או גלידה, יש צורך בהוצאת רישיון עסק.
כמו כן מצאנו למשל מיכל סולר המשמש לתדלוק הגנרטור לשעת חירום בנפח של מעל 2200 ליטר אשר נדרש ברישיון עסק.

לחברה לרישוי עסקים היכרות רבת שנים עם צו רישוי עסקים והרשויות וממליצה לכל חברה, מפעל או רשת לבצע בדיקות סקר מסוג זה אחת לכמה זמן.