הקמת עסק חדש כרוכה בהמון הוצאות וסידורים. צריך להשיג מימון סביר, להתקשר עם ספקים חדשים, לפתוח תיק עוסק מורשה וכמובן למצוא מקום משביע רצון, בו יפעל העסק שלכם.
השיקולים למיקום העסק יכללו פרמטרים כגון מיקום אטרקטיבי, גודל הנכס והתאמתו לגודל היקף העסק וכמובן – המחיר.

מצאתם מיקום אידיאלי עבור העסק שלכם? מצוין. כל מה שנשאר כעת הוא להוציא רישיון עסק ולהתחיל לעבוד. חוק רישוי עסקים בישראל, אשר נחקק בשנת 1968, כולל כ-200 סוגי עסקים שונים, הטעונים רישיון עסק. מטרתו של רישיון עסק היא להבטיח כי העסק שלכם בטוח במכל בחינה לציבור וכי ננקטו בו כל האמצעים לשמירה על בטיחות וביטחון העובדים והמבקרים בו.

בקשה לרישיון עסק יש להגיש למחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית אליה הוא משתייך. אך ישנם מקרים מסוימים, בהם העסק יעמוד באישורי גורמים שונים כמו מכבי האש, המשטרה, משרד הבריאות ועוד, אך תתעורר בעיה מבחינת המבנה – קיימות בו חריגות בנייה. חריגות בנייה יכולות להיות מסוגים שונים – יש במבנה תוספת של מרפסת או פרגולה לא חוקית, העסק פולש למרחב הציבורי ועוד. גם אם מדובר בחריגות בנייה קלות מאוד, אין זה אומר שמחלקת רישוי עסקים תאשר אותן. במקרה כזה – לא יונפק רישיון עסק לעסק המדובר.

רישוי עסקים – ייעוץ מוקדם מקדים תרופה למכה

בעלי עסקים רבים, אשר מודעים כי במבנה של העסק שלהם יש חריגות בנייה וכי הסבירות כי בסופו של הליך רישוי עסקים אכן יקבלו רישיון עסק היא קטנה, מפעילים את בית העסק שלהם ללא רישיון ובניגוד לחוק. עסק טעון רישיון לפי חוק רישוי עסקים, אשר פועל ללא רישיון, בעליו יעמוד לדין וייענש בסנקציות מחמירות הקבועות בחוק, כגון קנסות כבדים, צווי הריסה, סגירה של העסק ופעמים רבות גם עונשי מאסר. בנוסף, עסק שפועל ללא רישיון מהווה סכנה ממשית לעובדיו וללקוחותיו. לכן, להימנע מהליך רישוי עסקים זה ללא ספק לא הפתרון.

חשוב לציין, כי קיימים מקרים בהם ניתן אישור מטעם מחלקת רישוי עסקים גם לעסקים שיש בהם חריגות בנייה. פעמים רבות ניתן לעסקים אלה רישיון עסק זמני, המאפשר הפעלת העסק למרות חריגות הבנייה. בדרך זו ניתן ליישם את חוק רישוי עסקים ולאפשר לבעל העסק לטפל בחריגות הבנייה הקיימות.

אך על מנת להימנע מסחבת והסתבכויות מול מחלקת רישוי עסקים ומהתארכות התהליך, מומלץ עוד בשלב של בחירת הנכס להתייעץ עם אנשי מקצוע המתמחים בתחום רישוי עסקים, שייבדקו את הנכס בו אתה מעוניין להקים את העסק ויוודאו כי אכן אין בו חריגות בנייה. ייעוץ מקדים עם אנשי מקצוע יאפשר לך למצוא מקום מעולה עבור העסק שלך, לקבל רישיון עסק בקלות ובמהירות מקסימלית ולהפעיל את העסק על פי החוק. בהצלחה.