אם אתם מתעתדים לפתוח עסק חדש למשל עסק ציוד למטבח תעשייתי , ציוד למסעדות וכדומה  סביר מאד להניח שקראתם על התהליך של הוצאת רשיון עסק, והבנתם שאם אתם רוצים לפעול כעסק חוקי  אתם חייבים לפעול עם רישיון עסק.אבל אז עולה כמובן השאלה – למה חשוב בכלל להוציא רשיון עסק? האם הסיבה לכך היא אך ורק פורמלית וחוקית (כלומר – צריך להוציא את הרישיון משום שכך החוק מכריח אתכם), או שיש לכך סיבות נוספות? מה החלק שלכם בעצם בתור בעלי עסקים בשמירה על הסדר הציבורי, ושמירה על התושבים, בכך שאתם עומדים בתקנות הדרושות ומוציאים רשיון עסק? בואו לקבל את כל התשובות החשובות, שיבהירו לכם את החשיבות של רשיון עסק.

הרישיון ששומר על כולם

בעסקים שאתם מנהלים, סביר להניח שיש לכם אחריות ציבורית כלשהי. למה הכוונה? הכוונה היא שאפילו אם נראה לכם שכל תמצית העסק שלכם היא בהשגת רווחים, הרי שיש לו השפעה על האנשים שמגיעים אליו, ולכן דרוש שתוציאו רישיון עסק.
ניקח לדוגמה את המקרה של אולמות האירועים. לכאורה – מתחם בילויים רגיל לחלוטין, שכל תפקידו הוא לספק פלטפורמה לאירועים משמחים. אולם כשבוחנים את הדברים מבעד למשקפי האחריות הציבורית, מגלים תמונת מצב שונה, אשר מחייבת רישיון עסק. כך תראו שהאולם כולל בתוכו כמות גדולה של אנשים – לעתים קרובות כמה מאות. איך אפשר לוודא שאין יותר מידי אנשים בתוך האולם? איך מוודאים שבמידה והאורחים מבלים בקומה העליונה של האולם, הרצפה תעמוד בעומס? מה קורה במצב של שריפה – האם לכולם יש מקום להימלט אליו והאם יש יציאות חירום? אלו הן רק מקצת השאלות שצריכות להתעורר אצלכם.
לכן, בעצם התהליך של רישיון עסק חשוב כל כך בימינו. רישיון עסק, מעבר לחותמת הפורמלית, הוא גם המטרה שמכווינה אתכם לפעול לטובת הציבור. כך אתם תוכלו לוודא כי העסק שלכם מתנהל בצורה בטיחותית לחלוטין, ולא מסכן את האוכלוסייה.
יתרה מזו, לא תמיד מדובר רק על כמות האנשים שנכנסים לעסק. חלק ניכר מהעסקים שצריכים להוציא רישיון עסק הם העסקים שעושים שימוש במזון – בין אם מדובר על משלוחים, הכנה או הגשה של אוכל. כידוע, יש לשמור את האוכל בצורה טובה, כך שהוא לא יפתח זיהומים, שעלולים להיות מסוכנים. לכן התהליך של הוצאת רישיון עסק גם מחייב היום בדיקות תקופתיות של משרד הבריאות ושל המשרד לאיכות הסביבה, ובין השאר גם בודקים גם את הנושא של הטיפול בזבל בתוך מתחם העסק. כל הדברים הללו גורמים לכך שהציבור הרחב לא ייפגע מהעסק, ורק ייהנה מהיתרונות שלו.

ובמה אתם מחויבים?

אחרי שהבנתם את החשיבות של הוצאת רשיון עסק, לא נותר לכם אלא רק לקרוא את חוק רישוי עסקים, ולראות בדיוק מהם הצעדים שעליכם לנקוט, כדי לקבל רשיון עסק. היום יש הבדלים בין העסקים השונים, ולכל סוג עסק יש אישורים מיוחדים שהוא צריך לקבל, על מנת שיוכל לקבל רשיון עסק.
חשוב להדגיש לסיום, שמעבר להיבט המוסרי, הערכי והחברתי, כן צריך להדגיש גם את ההיבט הפורמלי. במידה ומשרד התמ"ת מגלה עסקים שאינם פועלים כחוק, הוא רשאי להשעות את פעילות העסק לחלוטין, ואף למנוע מהבעלים להוציא עוד רשיון עסק בעתיד.