האם גם אתה, בעל עסק, מעוניין לפתוח עסק חדש והיית רוצה להיות בקיא בפרטים הרלוונטיים עבורך? האם גם אתה מעוניין לפתוח מסעדה או בית קפה, והיית רוצה לדעת אילו אישורים עלייך להשיג על מנת שהעסק שלך יוכר ויפעל לפי חוק?
במידה וגם אתם מעוניינים להקים בית עסק בתחום הקולינריה, ואתם מרגישים שאתם זקוקים להכוונה משפטית, רצוי כי תבררו פרטים לגבי השגת רישיון עסק למסעדה. תחום המזון, הינו אחד התחומים המחייבים השגה של רישיון עסק, לפי קביעתו של שר הפנים. לכן, במידה ואתם עומדים בפני הקמה של מסעדה חדשה, עליכם קודם להבטיח רישיון עסק, שכן במידה והמסעדה תפעל ללא רישיון, רשויות רישוי העסקים עלולות לחייב אתכם בקנסות, להקפיא את הפעילות העסקית שלכם, או אף לסגור לחלוטין את בית העסק. לכן, כדי לחסוך לעצמכם אובדן רב של כספים, עליכם להטיח לעצמכם רישיון עסק.

מה עומד מאחורי החוק לרישוי עסקים?

הצורך להשיג רישיון עסק נקבע בעקבות החוק לרישוי עסקים שנחקק ב-1968, אשר נועד להבטיח כמה דברים: ראשית, שבתי עסק ישמרו על איכות הסביבה, וימנעו ממפגעים ומטרדים אקולוגיים. שנית, חוק זה נועד למניעת סכנות לשלום הציבור, וכן גם להבטיח מפני שוד והתפרצות. מעבר לכך, החוק לרישוי יצרן נקבע כדי למנוע סכנות הדבקות ממחלות בעלי חיים, מניעת זיהום מקורות מים בחומרי הדברה, בדשנים ובתרופות. בנוסף, החוק נועד על מנת להבטיח את בריאות הציבור. לכן ישנה חשיבות רבה להשגת רישיון יצרן: מטרת רישיון יצרן שומרת על הסדר והחוק בענפי הייצור השונים, וכן גם על סביבת עבודה נכונה, תוך שמירה על בריאות האזרחים ואיכות הסביבה. רישיון יצרן יכול למעשה להבטיח כי בית העסק עמד בכל התקנים והדרישות הרלוונטיות לתחומו מטעם המדינה.

במידה ומדובר בהשגת רישיון יצרן עבור מסעדה, מול אילו גורמים יש לעבוד בתהליך השגת רישיון יצרן?

במידה ואתם מקימים מסעדה, ואתם מעוניינים להשיג רישיון עסק, בין היתר עליכם להציג רשימת ספקים מאושרים, כלומר, בעלי רישיון יצרן, מהם אתם מתחייבים לרכוש את מרכולתכם. כך שבמידה ורשויות בית העסק יערכו ביקורת בבית העסק שלכם, תוכלו להיות רגועים, שכן אתם רוכשים מוצרים ממפעלים בעלי רישיון יצרן. מעבר לכך, על מנת להשיג רישיון עסק, עליכם לפעול מול שתי מחלקות במשרד הבריאות: ראשית, בקשתכם לרישיון עסק תיבדק על ידי מחלקת בריאות הסביבה, שבאחריותה מתבצעת הבדיקה של תשתיות המבנה של בית העסק, וכן גם הבדיקה של מערכת אספקת המים. לאחר מכן, הבקשה עוברת למחלקת שירות המזון, הבודקת כי הסיכוי להרעלות מזון הינו מינימאלי.

כיצד ניתן לקצר את הליך השגת רישיון עסק?

במידה ואתם מעוניינים להשיג רישיון עסק, ואינכם מעוניינים להשקיע משאבים רבים של זמן ואנרגיה, יש באפשרותכם להשתמש בשירותים המוצעים מידי משרדים שונים, שמטרתם הינה ללוות אתכם בתהליך השגת רישיון עסק. לרוב, משרדים אלו מחזיקים בצוות בקיא בנהלים וההליכים המעורבים בתהליך השגת רישיון העסק, ולכן מציעים דרכים לקיצור התהליכים מול הרשויות.