עומדים לפתוח עסק? בשעה טובה! לא חשוב אם אתם פותחים עסק אקולוגי או מאפיה, מספרה, חנות שעונים,עסק להובלות או חנות פרחים טרם פתיחת הביזנס החדש זה הזמן הנכון להבין האם העסק הטרי שלכם מחויב בהוצאת רישיון עסק כחוק, על מנת לפעול בצורה שוטפת וחוקית מבלי להסתכן בעימותים או באיומי סגירה מצד הרשות המקומית. מהו בדיוק רישיון עסק ואיך מוציאים אותו, על כך במאמר הבא.

רישיון עסק – על מה ולמה?

רישיון עסק הוא למעשה הדרך של המדינה להגן על הציבור, על שלומו ובטחונו, באמצעות וידוא כי העסקים השונים המוקמים, פועלים בדרך שעומדת בתקנים שהמדינה קובעת. על פי חוק רישוי העסקים משנת 68', ישנם כתשעים סוגי עסקים שונים שמחוייבים בהוצאת רשיון לעסק, על מנת לפעול בצורה שוטפת, בטיחותית וחוקית.

עבור כל עסק ישנן הגבלות שונות, וכך לדוגמא עסק אקולוגי שונה מהוצאת רישיון עסק לאולם אירועים או קייטרינג הנדרשים גם בהוצאת רישיון יצרן כיוון שהם עוסקים במזון ונדרשים בתקנות אחרות. רישוי עסקים למפעלים זוהי עוד פרוצדורה שונה ומורכבת. כל אחד ואחד מהעסקים והחברות, חייב לפעול בהתאמה מלאה לחוקים שקובעת הסמכות האחראית עליו, המשרד לאיכות הסביבה, מכבי אש, משרד החקלאות, משרד הבריאות, המשטרה וכן הלאה. הרעיון שמאחורי רשיון עסק הוא להבטיח, כי אותו עסק אקולוגי שמוקם, לדוגמא, יפעל בהתאם להנחיות שקובע המשרד האחראי על תחום פעילותו, ושלא יפגע בשלום הציבור, באיכות הסביבה, בתברואה, בבטחונם של עובדי אותו עסק אקולוגי וכן הלאה. בשעת הקמתו, חייב אותו עסק אקולוגי להוכיח, כי הוא פועל בהתאם לתקנים השונים על מנת לקבל רישיון עסק כחוק.

הוצאת רשיון עסק

בכל רשות מקומית ישנו אגף רישוי עסקים האחראי על טיפול בבקשות לקבלת רשיון עסק ובדיקה של העסק בפועל, ולאחר מכן על תיאום בין הגורמים השונים האחראים לכך, ועל הוצאת רשיון עסק בפועל בסיומו של התהליך. בשלב הראשון של הקמת עסק אקולוגי או כל עסק אחר, חשוב לוודא האם סוג העסק המוקם מחוייב בהוצאת רשיון עסק או פטור מכך. ניתן לבדוק זאת באגף רישוי העסקים או אצל כל בעל מקצוע המתמצא בתחום. לאחר מכן חשוב להגיש בקשה להיתר זמני של רשיון עסק, תוך הקפדה על מילוי פרטים רבים על העסק ועל הבעלים, וחשוב להכיר בעובדה, כי מדובר בתהליך ארוך וביורוקרטי.

כעת הכדור במגרש של הרשויות, והן יבדקו את הבקשה, יעבירו אותה לגורמים הנוגעים בדבר, ואותם גורמים יגיעו אל אותו עסק אקולוגי או לכל עסק אחר, על מנת לבדוק כי הוא עומד בתקנים, ולאחר מכן יחליטו האם לתת רשיון עסק או לחילופין, או שיש לקיים תנאי כזה או אחר לפני קבלת רשיון עסק כחוק. רק לאחר ביצוע התיקונים במלואם, רצוי לקרוא שוב לרשויות המקומיות לבדיקה חוזרת, בדרך אל קבלת רשיון עסק בצורה חוקית.