פתחת עסק? שיהיה במזל! רשיון עסק כבר הוצאת?

אם החלטת לפתוח עסק, וודאי הרגשת התרגשות גדולה ואדרנלין שרץ בדם, אבל חוץ מזה מחכים לך אי אלו פרוצדורות מנהלתיות, על מנת להקים את העסק ולהעמיד אותו על רגליו. בין הרישום במע"מ ופתיחת התיק במס הכנסה, במקביל לרישום בביטוח הלאומי וניהול ההוצאות וההכנסות השוטפות שלך, אתה וודאי שואל את עצמך איך אני מוציא רישיון עסק?

  ולא סתם אתה שואל שאלה זו כיוון שעסק הדורש רישוי עסקים חייב על פי חוק לתפקד עם רישיון עסק. לכן במקום לשאול איך אני מוציא רישיון עסק כדאי שתבדוק זאת. כלומר האם סוג העסק שלך מחייב הוצאת רישיון עסק כחוק, וכך להבטיח לעצמך פעילות חוקית, בטוחה ושוטפת.

רישיון עסק מהו?

רישיון עסק הוא אחת הדרכים בהן המדינה מבטיחה את בטחון ושלום אזרחיה כי פעילות עסק היא עניין אחראי המערב פעולות שונות שצריכות לשרת את הציבור אך גם לשמור עליו ועל רכושו. על פי חוק רישוי עסקים משנת 1968 ישנם  סוגי עסקים המחוייבים באישורים שונים הניתנים מגורמים שונים רשויות שתפקידן להעניק לך רישיון עסק באמצעותן אתה יכול לברר איך להוציא רישיון עסק כחוק.

כדי לקבל רשיון עסק יש צורך לעמוד בסטנדרטים השונים שקובע כל גורם שכזה, בין אם מדובר במשטרה, במשרד הבריאות, במשרד לאיכות הסביבה, במכבי האש וכן הלאה בהתאם לסוג העסק ולאופיו. בעזרת רשיון עסק מבטיח החוק, כי העסק שמוקם אינו פוגע בתברואה, בבריאות הציבור, בבטחונו, באיכות הסביבה, בבטחונם של העובדים בעסק, וכן כי העסק לא גורם למטרדים או למפגעים ציבוריים, והוא מתנהל על פי כללי בטיחות באש ובטיחות מבנים.
עסקים שנפתחים ללא רשיון עסק עלולים להיסגר על ידי הרשויות, ולסבול מהפסדים כלכליים, מעוגמת נפש ומפגיעה בתדמיתם בעיני הציבור. ברשויות המקומיות ישנו אגף לרישוי עסקים, והוא זה שאחראי לקבלת בקשות רשיון עסק ולתהליך כולו של הוצאת רשיון עסק או מניעתו.

איך אני מוציא רישיון עסק

אז לכל מי ששואל "איך אני מוציא רישיון עסק" יש שתי אפשרויות – 1. לרר הכל רשות לרישוי עסקים מה נדרש ולקוות שהבנתם את הכל ובעיקר שהבינו אתכם. לעיתים הבעיה העיקרית היא שאתם בכלל לא יודעים מה לשאול את נציג הרישוי.
2. אפשרות שניה – לפנות לחברה המתמחה בתהליך כמו החברה לרישוי עסקים.

בשלב הראשון, במידה ואינך בטוחה אם סוג העסק שלך מחייב הוצאת רשיון עסק תוכלי להתייעץ בנושא עם בעל מקצוע המומחה לתחום רשיון עסק או לעיין באינטרנט בתקנות של חוק רישוי עסקים. במידה ואת אכן נדרשת בהוצאת רשיון עסק יהיה עליך להתחיל לפעול על מנת להגיש בקשה רשמית. קחי בחשבון, כי מדובר בתהליך מורכב שעשוי לקחת זמן, לכן רצוי להתחיל בו מוקדם ולא לחכות לרגע האחרון.

בשלב הראשון של תהליך הוצאת רשיון עסק יהיה עליך להגיש לאגף רישוי עסקים ברשות המקומית בה העסק שלך נמצא, בקשה לקבלת היתר זמני להפעלת העסק, שתכלול פרטים רבים אודות העסק ואודותייך. לאחר מכן יחליט אגף רישוי העסקים, האם להמשיך בתהליך הוצאת רשיון עסק ולהעביר את הבקשה לגורמים הרלוונטיים, שיבצעו בדיקות בעסק ויוודאו כי הוא עומד בסטנדרטים הקבועים בחוק.

כל אחד מהגופים יציב תנאים שונים לעסק, בהתאם להיקפו, מיקומו ופעילותו, בהם תצטרכו לעמוד על מנת לקבל רשיון עסק, וכאשר התנאים ימולאו בהתאם לדרישות, תצטרכו להודיע על כך לרשויות ולצפות לביקורן. הביקור יקבע האם התבצעה עמידה בתנאים, ואז תחל העברת האישורים המתאימים של כל גורם וגורם אל הרשות המקומית, שתנפיק עבורכם רשיון עסק כחוק. בהצלחה!