לפי חוק רישוי עסקים, כל עסק הטעון רישיון חייב ברישיון עסק. כמובן הדבר תקף כשמדובר ברישיון עסק לאולמות אירועים. הדרך להשיג את הרישיון הזה היא לא תמיד קלה וישנם מקרים בהם היא נמשכת זמן רב.אולמות אירועים, מטבע הדברים, חייבים רישיון עסק. אך בגלל סוג העסק, הדרישות הרבות המחייבות אישורים ממגוון רשויות כמו משטרה,מכבי אש,משרד הבריאות והרשות המקומית, ומעורבותם של גורמים רבים באישור רישיון העסק, רישוי עסקים לאולמות אירועים הוא תהליך ביורוקרטי ארוך ומתיש, הנמשך זמן רב.

אולם או גן אירועים הוא מקום בו מתאסף קהל רב, ומטרתו העיקרית של רישיון עסק לאולמות אירועים היא לשמור על שלומו וביטחוני של קהל זה. לשם כך דרושים אישורים רבים מצד הגורמים הנוגעים בדבר, כמו: משטרת ישראל, שירותי הכבאות, משרד הבריאות ועוד.

אחת הסיבות לסרבולו המתמשך של תהליך רישוי אולמות אירועים היא חוסר אחידות והנחיות מסודרות מצד הרשויות השונות, לגבי האישורים והדרישות לשם מתן רישיון עסק.

אלו אישורים נדרשים לשם מתן רישיון עסק לאולמות אירועים?

כאמור, אולם אירועים, בשל הקהל הרב המגיע אליו והצורך לשמור על ביטחונו, זקוק לאישורים רבים לרישיון עסק, שהדרך להשגתם בדרך כלל אינה פשוטה. להלן מספר דוגמאות לגורמים השונים ולדרישות בהן האולם צריך לעמוד, על מנת לקבל רישיון עסק:

 ייעוד הקרקע – על מנת שאולם האירועים יקבל רישיון עסק, ייעוד הקרקע עליה הוא הוקם צריך להתאים לתכניות הבניין. מדובר בתכניות בניין עיר או תכניות בנייה ארצית. אולם אשר הוקם במקום אשר לא יועד לכך,יתקשה מאוד לקבל רישיון להפעלת העסק. לכן, רצוי מאוד לבדוק את ייעודו של השטח עוד לפני הקמת האולם.

 עמידה בתקנות כיבוי אש – על מנת שאולם אירועים יקבל רישיון עסק, הוא חייב לעמוד בדרישות שירותי הכבאות, שיבדקו תקינות והימצאות מטפים, מערכות גילוי אש, פתחי יציאה ומילוט, ספרינקלרים, רשת חשמל תקינה, שימוש בחומרים שאינם דליקים או מסכנים את הציבור ועוד.

דרישות משרד הבריאות – רישיון עסק לאולמות אירועים תלוי במילוי מוקפד אחר דרישות משרד הבריאות, כעסק המספק אוכל לקהל רב והצורך לשמור על בריאותו של קהל זה. משרד הבריאות יתמקד בנושאים כמו: ניקיון המטבח, טריות האוכל ואיכותו, היגיינה בעת הכנת האוכל וכדומה.

המשרד לאיכות הסביבה – גם אישור מטעם המשרד לאיכות הסביבה נדרש לשם מתן רישיון עסק לאולמות אירועים. בין הבדיקות: ביצוע פינוי פסולת, ביוב, חומרי בנייה, עוצמת הרעש ועוד.

משטרת ישראל – משטרת ישראל תיתן אישור למתן רישיון עסק לאולמות אירועים, לאחר מילוי דרישות, כגון: חומרי בנייה בטיחותיים, אמצעי אבטחה, מאבטחים, סיורים, מערכת אזעקה ועוד.

בנוסף, על מנת לקבל רישיון עסק, זקוקים אולמות אירועים לאישורים מגורמים נוספים, כגון: מכון התקנים, משרד העבודה, משרד התחבורה ועוד.