תהליך רישוי עסקים הוא תהליך, שלא אחת טומן בחובו בירוקרטיה גדולה. טפסים עוברים בין הרשויות, פקחים הבודקים את העסק שוב ושוב, דחיות ובירורים ומחלוקות. כל אלה באמת לפעמים יוצרים סחבת לא פשוטה עבור מי שמבקשים לבצע רישוי לעסק שלהם. הפתרון הלא חיובי שמוצאים בעלי עסקים רבים לנוכח המצב המתואר הוא הפעלת עסקים ללא רישיון לעסק, פתרון בעייתי ללא ספק, שבמאמר זה ננסה לעמוד על השלכותיו. מה שכן, אנחנו יכולים לספר לכם כבר מעכשיו את השורה התחתונה – הפעלת עסקים ללא רישיון לעסק היא עבירה על החוק  הטומנת בחובה סיכון רב ופוטנציאל להפסדים כלכליים משמעותיים לעסק ולבעליו.

כמה מילים על חוק רישוי עסקים ועל חשיבותו עבור עסקים ללא רישיון לעסק

חוק רישוי עסקים התשכ"ח מגדיר במדויק מהם העסקים טעוני הרישוי הנדרשים להוצאת רישיון לשם פעילותם. ברשימה זו מצויים עסקים בתחום המזון (מסעדות, בתי קפה, אולמות אירועים), עסקים המשרתים קהל רב (בתי קולנוע וחנויות כלבו), עסקים העוסקים במוצרים יקרי עסק (עסקי יהלומים לדוגמא), ועסקים שעשוי להיות להם קשר לפלילים (מכונות משחק). כל אלה יכולים לפעול כמובן בתור עסקים ללא רישיון לעסק, עד הרגע שיתפסו…..

מהן ההשלכות של הפעלת עסקים ללא רישיון לעסק ?

המשמעות הראשונה והחד משמעית של הפעלת עסקים ללא רישיון לעסק, היא שבכל יום קיימת האפשרות לסגירתם על ידי רשויות החוק ללא הודעה מוקדמת. לפיכך, עסקים ללא רישיון לעסק מעוררים חששות רבים אצל לקוחות, המעדיפים עסקים שעברו תהליך רישוי מלא.
דוגמא טובה לכך היא אולמות אירועים הפועלים בתור עסקים ללא רישיון לעסק,  וכשהמבקשים לעשות אצלם אירוע שואלים אודות קיומו של רישיון כזה, מגמגמים או טוענים ש"אנחנו בתהליכי רישוי". לנוכח הסיפורים האחרונים על אולמות אירועים שנסגרו במפתיע, אין זה פלא איפוא שחוגגים נמנעים מעבודה עם עסקים ללא רישיון לעסק, מעדיפים לפנות למקומות בעלי רישוי מתאים, וכי התחרות בין עסקים ללא רישיון לעסק היא גדולה במיוחד אולם ללא תוצאות משמעותיות.

מהם דרכי האכיפה נגד עסקים ללא רישיון לעסק ?

בעת שמגלה הרשות המקומית עסקים ללא רישיון לעסק, היא מגישה כנגדם דו"ח ניהול עסק ללא רישיון. הדו"ח מוגש אל אגף הפיקוח הכללי ברשות המקומית, משם הוא מועבר אל הרשות המשפטית לצורך הכנת כתב אישום. בשלב זה, יזומנו בעלי עסקים ללא רישיון לעסק אל בית המשפט, שם יוצא בדרך כלל צו סגירה לעסק. חשוב לדעת, כי בעלי עסקים ללא רישיון לעסק אינם יכולים לשלם קנס כתנאי להימנעות מסגירת העסק, וכי מדובר במרבית המקרים בהחלטה סופית (שגם ערעורים עליה אינם מתקבלים בדרך כלל).
השורה התחתונה? אם אתם בעלי עסקים, התוהים לגבי אפשרות הפעלת עסקים ללא רישיון לעסק, אנו ממליצים מאוד להשקיע את המאמצים הנדרשים בתהליך, ואף להיעזר בחברה לניהול התהליך על מנת להימנע מבעיות עתידיות.