מאמר מאת: ליאת כהן

אם אתם מתכננים לפתוח עסק טעון רשיון עסק, דעו שצפויה לכם עבודה רבה בתהליך רישוי עסקים. במסגרת חוק רישוי עסקים עבור רשיון עסק תצטרכו לעמוד בקריטריונים רבים ומשונים – החל ממיקום פתחי האוורור, דרך גובה משטחי העבודה וכלה בסוגי חומרים מותרים ואסורים לשימוש בעסק שלכם.

על מנת להבטיח שתעברו את התהליך של הוצאת רשיון עסק בשלום ובקלות, הכנו את המדריך הזה. עם זאת, כדאי לציין שבכל שלב של הוצאת רשיון עסק מומלץ ביותר לפנות לייעוץ מקצועי עם מומחי רישוי עסקים , אשר ידריכו אתכם בדיוק כיצד לעבור את כל הבדיקות ללא תקלות ואף יסייעו לכם להגיש טפסים בעיריה,מכבי אש,רשות מקומית ,משטרה ועוד,היכן שדורש תהליך רישוי עסקים ספציפי זה.

שלב ראשון בהוצאת רשיון עסק – הולכים לעירייה!

בכל עירייה ומועצה מקומית קיים אגף רישוי עסקים, אשר יהיה אחראי על הנפקת רשיון עסק עבור כל העסקים טעוני הרישוי בעיר. למרות שלאורך התהליך של קבלת רשיון עסק תעבדו מול מספר גורמים ממשלתיים, אגף רישוי עסקים יהווה את הגורם המקשר ביניכם לאורך כל הדרך.באתרי האינטרנט של העריות וכן באתר הממשלתי קיימים הסברים לגבי תהליך רישוי עסקים ,חוק רישוי עסקים וכן הפרוצדורות להוצאת רישיון עסק.אפשר לקרוא ולהתעמק,לפעמים להגיע ולגלות שחסרים לכם טפסים או דרישות אחרות,ואפשר גם לפנות לחברה שמתמחה בהוצאת רשיון עסק.
כאשר תגיעו לאגף רישוי עסקים, תידרשו למלא מספר טפסים יחד עם בקשתכם לקבלת רשיון עסק. בטפסים אלה תמלאו פרטים על המיקום המתוכנן של העסק, אופי פעילותו(עסק מזון,עסקי בידור,אולם חתונות…לכל עסק הדרישות שלו), פרטים אישיים אודותיכם ועוד ועוד. לאחר שבקשתם לקבלת רשיון עסק תתקבל ותיבחן באגף רישוי עסקים, יעמדו בפניו שתי ברירות – לדחות אותה על הסף (אם מצב העסק אינו עומד בתקנות הבסיסיות לקבלת רשיון עסק) או לחלופין להעביר את הבקשה לשלב הבא בתהליך של קבלת רשיון עסק .

שלב שני בהוצאת רשיון עסק – מתכוננים!

כל אחד מהגופים שאחראים לבצע בדיקות במסגרת קבלת רשיון עסק , יציבו בפניכם תנאים שתיאלצו לעמוד בהם על מנת לקבל את האישור מטעמם. כמובן שהתנאים לקבלת רשיון לעסק ייקבעו רק על ידי הגופים הרלוונטיים לתחום הפעילות שלכם – למשל, אם אתם מתכוונים לפתוח מקום לעיבוד יהלומים העסק יצטרך לעמוד בתקנות המשטרה, ואם תפתחו מסעדה תצטרכו רישיון יצרן מזון ותיבדקו על ידי משרד הבריאות כתנאי לקבלת רישיון לעסק.
על מנת לעמוד בכל התקנות ולעבור את כל הבדיקות של רשיון עסק כבר בפעם הראשונה, אנחנו ממליצים שתפנו בשלב זה לעזרתם של מומחים בתחום הוצאת רישיון עסק. הניסיון הרב שלהם בתחום יאפשר להם להתאים את העסק שלכם במדוייק לתקנות של רישוי עסקים, כך שתקבלו את כל האישורים הנחוצים לכם עבור רשיון עסק במהרה.
מרגע שיתקבלו כל האישורים בועד לרישוי עסקים, יונפק עבורכם רשיון עסק ותוכלו להתחיל לעבוד. זכרו – אל תתפתו לפתוח את העסק לפני שיש בידכם את הרשיון המלא, מפני שתיאלצו לעמוד למשפט, לסגור את העסק,לשלם קנסות ולסבול הפסדים כספיים רבים.
פנו למומחים מקצועיים בתחום, ותגיעו ליום הפתיחה עם ראש שקט – וכך גם תשמרו עליו לאורך זמן!