האם סוג העסק שלי מצריך הוצאת רישיון עסק? השאלה הזאת רלוונטית כשניגשים להקים עסק חדש.

יש הרבה מאד עסקים, שצריכים לעמוד בתנאים אשר חוק רישוי עסקים מציב להם. תנאים אלו, המגולמים בתוך הליך רישוי עסקים, עוזרים לרשויות לפקח על פעילותם של עסקים ובעיקר לשמור על שלום הציבור. אף על פי כן, לא כל העסקים בארץ מחוייבים בהליך רישוי עסקים.

במאמר זה ניתן כמה דוגמאות על ההבדלים בין עסקים הנדרשים ברישיון עסק, לבין עסקים שאינם טעוני רישוי.

אחת הדרכים לבדוק האם העסק נדרש ברישיון עסק היא עיון בצו רישוי עסקים. צו רישוי עסקים מכיל טבלה המחולקת על פי קטגוריות לעסקים טעוני הרישוי. עסק השייך לקטגוריה ברורה (למשל מזון, פרמצבטיקה, כימיקלים וכדו'), מחוייב בהוצאת רישיון עסק.

ניתן כמובן גם להתקשר אל החברה לרישוי עסקים ולברר!

השאלה המעסיקה בעלי עסקים הנדרשים ברישיון היא: מהן הדרישות הספציפיות של רשויות הרישוי לעסק כמו שלי. בשונה מהטבלאות המוצגות בצו רישוי עסקים, כאן אין נוסחה אחת לכל סוג עסק והדרישות הן אינדיבידואליות עבור כל עסק ועסק. אפילו שני עסקים בעלי אופי פעילות זהה עשויים לקבל דרישות שונות למסלול הליך הרישוי שלהן.

ניתן לפנות לרשויות הרישוי לקבלת הנחיות אך מומלץ מאוד, במיוחד אם מדובר בעסק שמעורבים בו גורמי רישוי רבים בתהליך, להתייעץ עם מומחה מנוסה בתחום רישוי עסקים.

היתרון של מומחה בתחום רישוי עסקים (דוגמאת החברה לרישוי עסקים) מתבטא בייעול וקיצור זמן ההליך ולא פעם יחסוך לך כסף.

 

חנות בגדים

 

לפעמים זו כן שאלה של… גודל

ישנם עסקים אשר נדרשים ברישיון עסק בשל גודלם, אולמות תצוגה או חנויות בשטח של 800 מ"ר ומעלה מחוייבות ברישיון עסק. ההיגיון העומד מאחורי הדרישה להליך רישוי עסקים לחנות גדולה נובע מהסבירות להתקהלות גדולה של אנשים במבנה אחד דבר המחייב פתרונות למצבי חירום.

גורמי הרישוי המרכזיים בהוצאת רישיון עסק לחנויות גדולות הם משטרה וכיבוי אש, וגם מחלקת הנדסה בעירייה ותברואה.

מפעלים תעשייתיים (ללא כל תלות במה שהם מייצרים, או בכמות שהם מייצרים) וכל עסק אשר עוסק במכירה או סחר של מזון, גם הוא דורש רישיון עסק. במקרה כזה, ההליך כולל בדיקה של גורמי תברואה שונים לתקינות המזון ולתנאי הייצור והאחסון שלו.

גם במקרה של מרכזים מסחריים, קרי – קניונים, יש צורך בקבלת רישיון עסק. אבל עד כאן עם המקרים הברורים. מה אם לדוגמא, אתם בוחרים לנהל חנות בגדים? כאן חשוב להבין שזו שאלה של גודל החנות. כל חנות בגדים עד לגודל של 800 מ"ר, אינה דורשת הוצאת רישיון עסק. במידה ושטח המכירה של חנות הינו 800 מ"ר ומעלה, יש צורך בהוצאת רישיון עסק. הדבר נכון אגב לא רק לחנויות בגדים, אלא גם לחנויות נוספות כמו לדוגמא חנויות נעליים, חנויות בדים, חנויות ספרים, חנויות משקפיים, חנויות למוצרי סדקית, חנויות לכלי כתיבה, חנויות לכלי נגינה, חנויות למכירת מדיה, ובעצם – כל חנות באשר היא, שבשטח קטן מ 800 מ"ר לא מחויבת דווקא ברישיון עסק.

הנכם מוזמנים לפנות אלינו להתייעצות בטל' 08-9316127.  נשמח לסייע גם לכם בדרך היעילה והטובה ביותר לקבלת רישיון העסק.