מתי מגישים בקשת רישוי עסקים

ע"פ חוק רישוי עסקים יש  כ-100 סוגים של עסקים אשר מוטלת עליהם חובת רישוי עסקים ועליהם להיות בעלי רישיון עסק. 

אותם עסקים שהם טעוני רישוי כמו ,סופרמרקטים,  חברות קייטרינג, חברות קוסמטיקה שונות, בתי מרקחת,  מפעלים הקשורים לתעשייה הקלה ומפעלים הקשורים לתעשייה הכבדה, חברות המעניקות שירותים שונים כמו שמירה ואבטחה, על כל אלה להגיש בקשה לקבלת רישיון עסק ברשות המקומית שבה הם נמצאים.
יחד עם זאת יש בחוק רישוי עסקים פירוט של   בעלי מקצועות חופשיים אשר אינם מחויבים להיות בעלי רישיון עסק.בקשה לרישיון עסק בעסקים מתי באמת אנו נגיש בקשה?

חוק רישוי עסקים הוא אמנם חוק עתיר בפרוצדורות, ותקנות שונות  אך באמצעות חוק זה דואגת הרשות המקומית לשמירה על בטיחות הציבור, ובריאות הציבור, ובעל העסק מבטיח לעצמו שקט נפשי ונהנה מלקוחות נאמנים שמעדיפים ליהנות משירותיו  ו/או מוצריו של עסק שיש לו רישיון עסק ועומד בכל התקנות של רישוי עסקים הנדרשות.

מה יש לבצע לפני הגשת בקשת רישוי עסקים

החלטה לפתיחת עסק והגשה של בקשת רישוי עסקים  אינם עניין של מה בכך ויש להן משמעויות כלכליות  וכספיות לא פשוטות,  לכן יש לבצע  לא מעט בירורים ובדיקות עוד לפני שאנו מגישים בקשה לרישיון עסק עלינו לבדוק אצל הגורמים המוסמכים ברשות המקומית , מהו המעמד המשפטי של המבנה שבו ישכון העסק שלנו, עלינו לברר עד כמה תואם העסק שלנו לתקנות השונות של הרשויות השונות  כמו רשות הכבאות, האגף לאיכות הסביבה, האגף לבריאות הציבור ועוד. בנוסף לכך רצוי ולבדוק האם העסק שלנו תואם לתכניות המתאר והבניה  של הרשות המקומית שבה  העסק שלנו יהיה .

מתי ניגשים לאגף רישוי עסקים 

לאחר שבצענו את כל הבירורים המוקדמים הללו ווידאנו שיש ברשותנו  מסמכים שונים שיש לצרף אותם לבקשה לרישיון עסק, (כמו תכניות עסק, תרשים סביבה, ותכניות הנדסיות שיש עליהן חתימה של איש מקצוע כמו מהנדס בניין או אדריכל)  , עלינו לגשת למחלקת רישוי עסקים ולפתוח תיק במחלקת רישוי עסקים , החל משלב זה יבצעו הרשות המקומית וכן רשויות רלוונטיות נוספות , לא מעט בדיקות וביקורות כדי לבדוק האם הבקשה שלנו עומדת בכל הקריטריונים שמהווים תנאי לקבלת רישיון עסק.
חשוב לזכור שבקשת רישיון עסק אינה נדרשת רק עם פתיחת עסק חדש אלא גם במקרים נוספים כמו  שינוי בייעוד של העסק, שינוי במבנה של העסק, העברת בעלות על העסק  ועוד.

בקשת רישוי עסקים היא תהליך מתמשך ומייגע הדורש סבלנות רבה וגוזל מאתנו לעתים זמן  וכסף  שאנו נדרשים לשלם לרשויות השונות ולאנשי המקצוע השונים . לכן עלינו לזכור  שבכל מקרה שבו אנו  נדרשים להגיש בקשה לרישיון עסק עלינו לבצע קודם כל  את כל ההכנות המוקדמות  ורק לאחר מכן אנו יכולים לגשת  למחלקת רישוי עסקים ולפתוח  תיק במחלקת רישוי עסקים. ולקוות שהתהליך יהיה מהיר , ויעיל ובסופו של דבר נצליח להתגבר על כל אותן משוכות בירוקרטיות הניצבות  בפנינו ולזכות ברישיון העסק שאנו כ"כ חפצים בו.