החלטתם לפתוח עסק חדש? מדובר במשימה לא בהכרח פשוטה, אך בהחלט אפשרית. עסק חדש מצריך תכנון מוקפד ודאגה להרבה מאוד דברים ופרטים, איך להוציא רישיון עסק לעסק חדשכאשר אחד החשובים בהם הוא הוצאת רישיון עסק, על מנת שהעסק יוכל לפעול כחוק. הפעלת עסק ללא רישיון מהווה עבירה חמורה על החוק, בגינה יחולו על בעל העסק עונשים כבדים, החל מקנסות ועד מאסר בפועל. לכן, עוד לפני שאתם פותחים את העסק, מומלץ לבדוק את הצורך ברישיון עסק ולתכנן את הדרך לקבלתו. מומלץ מאוד לפנות אל חברה המתמחה בתחום ייעוץ ורישוי לעסקים, שתסייע לכם לקבל רישיון עסק במהירות האפשרית וללא עיכובים וטרטורים מיותרים.

עסקים טעוני רישיון

בשלב הראשון, על בעל העסק להגיע אל הרשות המקומית בה הוא מעוניין להפעיל את העסק החדש. לפי חוק רישוי עסקים בישראל, רוב בתי העסק הם טעוני רישיון עסק, ביניהם, מסעדות, אולמות אירועים, בתי מרקחת, חדרי כושר, חנויות תכשיטים, מפעלי תעשייה, מפעלים לייצור מזון, עסקים המפעילים מכונות מזל, חנויות פרחים, מרפאות פרטיות ועוד. בסך הכל מונה החוק כ-200 סוגי עסקים החייבים רישיון. יחד עם זאת, ישנם עסקים מסוימים אשר אינם טעונים רישיון עסק, כגון חנויות לציוד משרדי, משרדים למקצועות חופשיים כמו משרדי עורכי דין ורואי חשבון ועוד. במחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית תוכלו לברר האם העסק שלכם הוא טעון רישוי ואם כן, להתחיל בתהליך קבלת רישיון עסק. מדובר בתהליך בירוקרטי ארוך, שללא תכנון נכון וטוב עלול לגזול זמן רב ומשאבים כספיים לא מעטים. לכן, חשוב לקבל ייעוץ מקצועי ולקצר את התהליך משמעותית.

רישיון עסק – סוגים

נמצא כי העסק שלכם טעון רישיון עסק? עליכם בשלב הראשוני להגיש למחלקת רישוי עסקים בקשה לקבלת רישיון עסק, בליווי תכניות מפורטות, תשריטים ועוד מסמכים הקשורים בבית העסק שלכם. מחלקת רישוי עסקים תפנה את הבקשה אל גורמים רלוונטיים האחראים על בטיחות וביטחון הציבור, כגון משטרת ישראל, כיבוי אש, משרד הבריאות ועוד. כל הגופים הללו יגישו את דרישותיהם לבעל העסק ורק לאחר שאלה ימולאו, יינתן רישיון עסק להפעלת המקום.
קיימים סוגים שונים של רישיון עסק, כאשר הנפוץ ביותר הוא רישיון עסק תקופתי. מדובר ברישיון עסק התקף לתקופה של שנה עד חמש שנים, כאשר התקופה נקבעת על פי סוג העסק. חשוב מאוד כי בעל העסק יחדש את הרישיון כאשר תוקפו פג, כיוון שהפעלת עסק עם רישיון שאינו בתוקף, נחשבת כהפעלת עסק ללא רישיון עסק כלל.
במקרים מסוימים יינתן רישיון עסק לצמיתות, עבור עסקים שפעילותם היא קבועה ולא צפויים בה שינויים מהותיים לאורך הזמן.
כמו כן, מנפיקה הרשות המקומית רישיונות עסק זמניים, עבור עסקים שפועלים לתקופות קצובות מראש, כמו קייטנות לילדים במהלך חופשות, אירועים שונים, הפעלת קרקס ועוד.