לא פעם קורה שאנו מגיעים לעסק ורוצים להשתמש בשירותיו או לרכוש את מוצריו אבל לאחר כמה דקות מסתבר שמדובר בעסק שעוד לא סיים את הליך הרישוי שלו, ואין לו עדיין רישיון עסק, ולכן נאלצנו לעזוב את אותו עסק ולא להשתמש בשירותיו או לרכוש ממוצריו.
העדר קיומו של רשיון עסק הוא חסרון שיווקי עבור כל עסק. זה עניין של חוק, כמו להתחיל עסק בלי תיק במע"מ. לכן כדאי וחשוב שכל עסק יבדוק אם הוא מחויב בהוצאת רשיון עסק, שיהיה לו תעודת רישיון עסק שמתנוססת בכבוד על אחד מקירות העסק כבר מהיום הראשון שבו עובד העסק.

הליך רישוי עסקים הוא הליך המחויב ע"פ חוק רישוי עסקים, זהו אינו הליך מהיר של "זבנג וגמרנו" אלא הליך מסובך ועמוס שכרוכים בו פרוצדורות ובירוקרטיה, שעלול להימשך לא מעט חודשים. ואפילו יותר משנה. בסופו של הליך רישוי עסקים יכולים להיות לעסק כמה סטאטוסים בכל מה שקשור לקבלת רישיון עסק.

בשל כל מה שנאמר לעיל, הליך של רישוי עסקים לא צריך להתחיל ביום שבו נפתח העסק, או כמה ימים קודם לכן, משום שהליך רישוי עסקים הוא הליך שיש בו סחבת בירוקרטית ארוכה ומתמשכת שיכולה להמשך חודשים, ולא בטוח שבסוף ההליך יקבל העסק רישיון עסק. ויתכן שהרשויות יעניקו לו רק היתר זמני למשך שנה אחת, וכשתסתיים אותה שנה יהיה עליו לחדש את אותו היתר.

לכן מומלץ, לכל אלו המעוניינים לפתוח עסק, להתחיל בהליך הסבוך ועמוס הפרוצדורות של רישוי עסקים כבר כאשר הנושא של פתיחת עסק עולה אצלם כתיאוריה, והם בשלב בניית תכנית עסקית לפתיחת העסק. כבר אז עליהם לברר מהם ההליכים שעליהם לעבור, מיהם הגופים והרשויות שיש לפנות אליהם, ומה צפוי להתרחש במהלך כל הפרוצדורה הארוכה של הליך רישוי עסקים.

אז מי מכם ששוקל פתיחת עסק חדש, ולא רוצה להיתקע במצב שבו העסק עובד בפועל, אך עדיין אין לו רישיון עסק, משום שההליך הסבוך של רישוי העסק עדיין לא הסתיים, כדאי לו להתחיל את ההליך מבעוד מועד, לפני שהעסק מתחיל לעבוד באופן ממשי.

חשוב להבהיר שהליך רישוי עסקים כולל 3 שלבים שהם:

  שלב הכנת המסמכים הנדרשים לשם הגשת הבקשה לקבלת רשיון עסק
הגשת הבקשה לקבלת רישיון עסק  לרשויות השונות המעניקות אישורים – עירייה , מכבי אש, משרד הבריאות ,משטרה ועוד
ביצוע הצעדים הנדרשים בהתאם לתנאים וחוות הדעת שהגישו הרשויות השונות שאמורות לתת אישור לקבלת רישיון העסק
קבלת רישיון עסק סופי

מי שיתחיל בהליך רישוי עסקים בזמן , יהיה לו בסופו של דבר יתרון שיווקי ע"פ עסק שהתחיל הליך של רישוי עסקים באיחור, משום שלקוחות מעדיפים לפנות לעסק שקיבל את כל האישורים מכל הרשויות השונות , ולא לעסק שאין לו אישורים והוא פועל ללא רשיון עסק.