כל מי שנמצא בשלבים של תכנון פתיחת עסק חדש, צריך לשאול את עצמו ולבדוק במחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית שבה העסק שלו עומד לקום, האם עליו לבצע  הליך של רישוי עסקים משום שזהו עסק שמחויב ברשיון עסק, או שהוא פטור.

כדי להבין את הסוגיה הנ"ל, יש להבין קודם כל מהו חוק רישוי עסקים. החוק נחקק בשנת 1968 וקבע והגדיר מיהם העסקים השונים המחויבים לעבור הליך רישוי עסקים. ע"פ החוק יש 90 סוגי עסקים שהם טעוני רישוי.  מטרת החוק הייתה להבטיח שכל עסק שהוא טעון רישוי יצטרך להוציא רשיון עסק שיהיה מעין חותמת המאשרת כי העסק איננו פוגע בבריאות הציבור, בבטיחות הציבור, באיכות הסביבה או בתברואה, וכי הוא פועל בהתאם לקריטריונים והתקנים של מכבי האש, ומח' ההנדסה המוניציפאלית.

אז מי הם העסקים המחויבים בהליך רישוי עסקים

יש כאמור כ-90 סוגי עסקים המחויבים בהליך של רישוי עסקים. לעסקים הללו אין להם מאפיין אחיד, והם שונים זה מזה, אבל יחד עם זאת, המכנה המשותף של העסקים הוא העובדה שכל העסקים הללו יש לבדוק אותם ולבחון האם הם פועלים ע"פ התקנות והקריטריונים שנקבעו, ושמטרתם לשמור על שלום הציבור, על בריאות הציבור, וכן על איכות הסביבה. עבור אלו מכם שרוצים לקבל מושג אילו עסקים צריכים לעבור הליך רישוי עסקים הכנו רשימה מדגמית של העסקים שצריכים לעבור הליך רישוי עסקים.

עסקים בתחום המזון- מגוון רחב של עסקים העוסקים בייצור ושיווק מזון מחויבים בהליך של רישוי עסקים.
עסקים בתחום הבריאות והרוקחות  כמו מרפאות קוסמטיות, ובתי מרקחת, מחויבים בהליך רישוי עסקים.
עסקים בתחום הדלק והאנרגיה כמו  תחנות דלק, חברות גז מחויבים בהליך רישוי עסקים.
עסקים בתחום החקלאות בניהם חברות הדברה, חברות לייצור מזון לבע"ח. מחויבים בהליך רישוי עסקים.
עסקי מסחר כמו קניונים, מחסנים, מכבסות, חברות אלקטרוניקה, מחויבים בהליך רישוי עסקים.
עסקים בתחום הנופש וספורט כמו בתי מלון, גן חיות, מכון כושר מחויבים בהליך רישוי עסקים.
עסקים בתחום התחבורה כמו  חברות הובלה, חברות הסעות, מוסכים מחויבים בהליך רישוי עסקים .
עסקים בתחום השמירה ואבטחה כמו חברות שמירה, חברות כספות, חברות למכירת כלי נשק מחויבים בהליך רישוי עסקים.
עסקים בתחום התעשייה והמלאכה כמו  מרפדייה, מלטשת יהלומים, מחצבה, מפעל ליצור חומרים כימיים, כל אלו מחויבים בהליך רישוי עסקים.
חנויות- רוב רובן של החנויות  המופיעות בחוק רישוי עסקים אינן צריכות  לעבור הליך רישוי עסקים אלא אם שטחן גדול מ-500 מטר.

מאמר זה אפשר לכם הקוראים להבין קצת יותר על סוגי העסקים המחויבים בהליך רישוי עסקים, אנו מקווים כי כעת אתם מבינים קצת יותר את חשיבותו של הליך רישוי עסקים ואת תועלתו של ההליך שנועד להגן על האזרחים ועל זכויותיהם לחיות בביטחון, ובתנאים אופטימאליים.