לאחרונה קיבלנו לידינו לטפל בכל הליכי הרישוי של רשת קמעונאית גדולה ומוכרת. 

עבודה עם רשת בפריסה ארצית אינה עניין סטנדרטי, במיוחד כשהיא מגיעה עם היסטוריה (מורכבת) מול רשויות הרישוי. 

השלב הראשון בקליטה של לקוח בסדר גודל כזה כלל הערכות לוגיסטית שתחילתה פינוי צוות גדול שיהיה זמין באופן מיידי. 

היכולת להמשיך לעבוד על התיקים הקיימים ובו זמנית לקלוט לקוח בפריסת סניפים ארצית בזמן קצר, הינה יתרון שחברתנו, המונה צוות עובדים גדול, יכולה לספק ביתר קלות. 

הצוות שהעמדנו לצורך הטיפול בלקוח החל ללמוד בזריזות את התיקים, לבצע בדיקות רקע עבור כל סניף, לברר סטטוס קיים של כל סניף מול הרשות וכמובן לטפל. 

חלק מהתהליכים שנדרשו היו דחופים ובבחינת כיבוי שריפות שכן הלקוח טופל לפנינו ע"י חברה שגרמה לו לנזקים. 

דוגמא לאחד מהצעדים לטיפול מיידי בנזקים הינה טיפול בסניף עם כתב אישום במצב ממש לא טוב ועל סף סכנת סגירה המחזיק בדו"ח ביקורת קשה מטעם משרד הבריאות. מיותר לציין שמערכת יחסים עכורה עם משרד הבריאות איננה "בריאה" והיא משפיעה ישירות גם על שאר סניפי הרשת הנמצאים על הכוונת.

בשלב ראשון יצרנו קשר עם המחלקה המשפטית על מנת לעדכנם כי חברתנו נכנסה להליך ומחויבת לטיפול בכל הערות הדו"ח תוך עמידה בלוחות זמנים מזורזים. יצאנו לביקורת בשטח וערכנו בדיקה יסודית בכל המחלקות הרגישות שהוזכרו בדוח משרד הבריאות. 

supermarket

במעמד הביקורת ניתנו הוראות מעשיות לפתרונות ליקויים שלא טופלו כראוי, חלקם פשוטים ליישום כמו החלפת גומיה במקרר מזון עם גומיה קרועה שכתוצאה מאי אטימתו מזון אוחסן בטמפרטורה לא תקינה, אך ליקויים מסוימים דרשו ודורשים את התערבותנו מול גורם רישוי זה או אחר, למשל סניף אחר בו נדרש לרכוש שתי מטחנות בשר במקום אחת הנהוגה בכל שאר הסניפים. 

החברה שטיפלה בלקוח לפנינו הקלה על עצמה וגלגלה את הדרישה as is אל הלקוח לביצוע, אך מלבד העובדה שמדובר במכשיר העולה 30,000 ₪, מצאנו שזו דרישה בלתי מוצדקת מהלקוח שלנו.  

וכאן המקום לציין, חלק מתפקידנו בהליך הרישוי של הלקוח הוא לפקוח עיניים ולבחון האם הדרישות שהתקבלו סבירות ובמידה ולא, לנסות להסירן על מנת לחסוך ללקוח שלנו הוצאות מיותרות, פרוצדורות וזמן.

איך אנו יודעים לאבחן האם דרישת רשות רישוי היא דרישה לגיטימית ו"סבירה"? יש לנו הרבה מאוד ניסיון עם מקרים דומים ועל כן במידה ואנו מוצאים שבערים מסויימות הדרישה היא X , אין סיבה שבעיר אחרת על אותם תנאים הדרישה תהיה 2X. ניסיון עם מגוון עסקים רב ובפריסה ארצית, לימד אותנו להצליב מידע, להציג תקדימים ופעמים כה רבות לחסוך ללקוח דרישה שמהותה פרשנות אישית של נציג רישוי זה או אחר.

אנו זוקפים לעצמנו את יכולת להבחין מתי לציית בדקדקנות אחר הוראות ומתי להתעקש לטובת הלקוח. 

במקרה של הלקוח הקמעונאי החדש, בחרנו להתמקח עם הדרישה לרכישת מכונה נוספת והצלחנו לשכנע את משרד הבריאות שדרישה זו אינה הכרחית והבקשה בוטלה.

כמובן שהיינו במעקב צמוד לוודא שכל דרישות הדוח יטופלו בהקדם, הכנו מענה מסודר למשרד הבריאות בו אנו מפרטים סעיף סעיף את דרך הטיפול בצירוף צילום המצב התקין. 

אנו גאים לזקוף את מחיקת מערכת היחסים העכורה לקרדיט שצברנו בקרב רשויות הרישוי בזכות יושרה ועבודה מקצועית רבת שנים עם כמעט כל רשויות הרישוי בארץ. 

 

לסיכום, רישוי עסק  הוא הליך מתמשך וככל שמתעמקים בו מגלים שפעמים רבות החוק נתון לפרשנות, כל עיר עובדת קצת אחרת, מה שעובד בסניף אחד לא תקף לשאר הסניפים ולמעשה שום דבר אינו מובן ו"לפי הספר". יש הרבה מאוד דברים בלתי צפויים שצצים במעמד ביקורות בסניף. לעיתים הלקוח נדרש ליישם הנחיות כגון שינויים בתכנון המקורי, תוספות או רכישות ושיפוצים אשר לוקחים זמן.  

את כל אלו צריכה לנהל חברה שעליה אתם סומכים ומהווה עמוד שידרה בטוח ונאמן שפועל למענכם ומתנהל בשקיפות, חברה שמובילה את הליך הרישוי ולא מובלת על ידו.