שוקל לפתוח עסק? שיהיה במזל!

הפרוצדורות הכרוכות בפתיחת עסק לא מסתיימות ברישום במע"מ ופתיחת תיק במס הכנסה וביטוח לאומי. לפני שלב תכנון העסק ובחירת המקום בו הוא יפעל, עליך לבדוק האם העסק  נדרש ברישיון עסק ובמידה וכן, איך מוציאים רישיון עסק.

על מנת להבין האם העסק נדרש ברישיון עסק יש לעיין בצו רישוי עסקים המחולק לפי קטגוריות טעונות רישוי. לפעמים זה פשוט וברור ולפעמים ההגדרות מורכבות יותר.

דרך נוספת לברר האם עסק נדרש בהליך רישוי עסק היא לצלצל לייועץ רישוי עסקים (כמו החברה לרישוי עסקים) ובשיחה ללא עלות לברר אם נדרש או לא נדרש הליך רישוי עסקים.

היתרון בשיחה עם מומחה רישוי עסקים הוא שנוכל לספק לך תמונה ראשונית והנחיות להוצאת רישיון עסק לאחר העלאת השאלות הרלוונטיות.

לכל עסק יש מסלול שונה וגורמי רישוי שונים המעורבים בהליך רישוי העסק (לא כולם למשל נדרשים באישור משרד הבריאות, או משטרה וכו').

במידה והעסק שברצונך לפתוח אכן טעון רישוי עסק, קח בחשבון שהליך רישוי עסקים הינו הליך בירוקרטי אשר יכול להמשך מספר חודשים בד"כ שבמהלכם כל אחת מרשויות הרישוי תעביר דרישות/תנאים שבהם העסק יצטרך לעמוד על מנת לקבל רשיון עסק.

האם קיימת רשימת דרישות מסודרת שעסק מקבל כדי להוציא רישיון עסק?

זה היה יכול להיות קל לעבוד לפי רשימה אך אין אחת כזאת ולמעשה גם לא יכולה להיות – לכל עסק יש הליך רישוי עסקים אינדיווידואלי התלוי בכל כך הרבה גורמים ואין עסק אחד דומה למשנהו גם אם הם עושים בדיוק את אותה הפעילות ולכאורה נראים זהים.

התקנות והדרישות כל כך מסועפות עד כי לא סביר להעלותן על כתב לפי סוג עסק.

מה עם צו רישוי עסקים? הצו מציג טבלה ובה גורמי הרישוי המעורבים בהליך רישיון עסק לכל קטגוריה של עיסוק. צו רישוי עסקים יוכל לתת לך אינדיקציה לגבי גורמי הרישוי בהם תידרש, למשל: גורם משטרה, משרד הבריאות, מחלקת הנדסה וכו', אך לא יפרט את הדרישות של כל גורם לעסק הספציפי שלך.

יש לציין, בעקבות הרפורמה ברישוי עסקים פורסמו מפרטים אחידים של גורמי הרישוי לחלק מפריטי רישוי עסקים אך טרם הושלם ההליך המלא. בנוסף, יש לקחת בחשבון שגם מפרטים אלה דיי כלליים ולא תמיד נותנים מענה מלא.

גם מחוק רישוי עסקים לא תבוא הישועה לצד הפרקטי של הוצאת רישיון עסק. חוק רישוי עסקים עוסק במהות החוק, מדוע הוא נדרש, את מי הוא בא לשרת, מתאר את הגורמים האחראים לאכיפתו וכו'.

רישוי עסקים

אז איך מוציאים רישיון עסק?

דרך אחת היא להגיע למחלקת רישוי עסקים ברשות העירונית אליה שייך העסק שלך ולקבל הנחיות מנציג מחלקת רישוי עסקים. במידה ומדובר בעסק פשוט שלא מחויב בהרבה גורמי רישוי תוכל לבצע את רוב התהליכים בעצמך (מלבד הגשת תוכניות – לצורך כך תצטרך אדריכל).

כשמדובר בעסק מורכב המחויב בגורמי רישוי רבים ו/או את משרד הבריאות או כשאתה רוצה לא ליפול בין הכיסאות וגם לחסוך הרבה הרבה כאב ראש, שווה לפנות לחברה המתמחה בליווי עסקים לרישיון עסק (כולל ייעוץ, ליווי, עריכת תוכניות לרישיון, הכנת פרשות טכניות והגשות לחוות דעת מקדמיות).

רישיון עסק ואכיפה

אחת הדרכים בהן המדינה מבטיחה את ביטחון ושלום אזרחיה היא אכיפת נושא רישיון העסק על פי חוק רישוי עסקים משנת 1968.

כדי לקבל רישיון עסק יש צורך לעמוד בדרישות המיועדות לעסק שלך, בין אם מדובר במשטרה, במשרד הבריאות, במשרד לאיכות הסביבה, במכבי האש וכן הלאה, בהתאם לסוג העסק ולאופיו. בעזרת רשיון עסק מבטיח החוק, כי העסק שמוקם אינו פוגע בתברואה, בבריאות הציבור, בבטחונו, באיכות הסביבה, בבטחונם של העובדים בעסק, וכן כי העסק לא גורם למטרדים או למפגעים ציבוריים.

עסקים שנפתחים ללא רשיון עסק עלולים להיכנס להליכים משפטיים וצווי סגירה על ידי הרשויות ולסבול מהפסדים כלכליים, מעוגמת נפש ומפגיעה בתדמיתם בעיני הציבור.

אגף רישוי עסקים ברשויות המקומיות אחראי לפתיחת בקשות רשיון עסק, העברת הבקשה לגורמים הרלוונטיים, שיבצעו בדיקות בעסק ויוודאו כי הוא עומד בסטנדרטים הקבועים בחוק, ולכל תהליך הוצאת רשיון העסק או מניעתו.