הרפורמה ברישוי עסקים היא יוזמה שנכנסה רשמית לתוקפה ב – 5.11.2013  יישומה החל בהדרגה ברשויות הרישוי השונות במהלך שנת 2014 ו- 2015 (תלוי בעיר).

הרפורמה ברישוי עסקים - החברה לרישוי עסקים

מטרת הרפורמה ברישוי עסקים היא להקל על בעלי עסקים בישראל בתהליך הקמת עסק חדש, לצמצם את הנטל הבירוקרטי הכרוך בהקמת עסק ולקצר את זמן קבלת הרישוי. במקרים של עסקים המוגדרים כבעלי פוטנציאל סיכון נמוך, כמו: צימרים, מרכולים או מספרות, תאפשר הרפורמה בעתיד לעבור הליך רישוי מזורז של 28 יום בלבד.

העקרונות המרכזיים של הרפורמה ברישוי עסקים
1.     מעבר לרישיונות עסק תקופתיים – עסקים יקבלו רישיון עסק ל- 1 /3 /5 /10ואף ל 15 שנים אבל לא לצמיתות כפי שהיה בעבר. החובה לעדכן עסק שרישיונו עומד לפקוע היא על רשות רישוי העסקים אליה הוא שייך.

2.     מסלול מזורז – מסלול מהיר (לעסקים כמו קיוסקים,פנצ'ריות וכו') עסקים שצו רישוי עסקים הגדירם כשייכים למסלול ירוק זה ולפיכך הם יכולים להגיש בקשה להיתר מזורז ולקבל תשובה תוך 21 יום.

3.     מפרט אחיד לרישוי עסקים – מפרטים אחידים, תנאים אחידים והגבלת החופש של הרשויות להוסיף תנאים נוספים ובכך לייצר הליך זהה בין כל רשויות הרישוי בערים השונות.

4.     מנגנון ערר מנהלי – אפשרות לבקש התלייה של החלטה או של הדרישה כנגדה משיגים.

מה המשמעויות של הרפורמה ברישוי עסקים לעסק שלך

במסגרת הרפורמה ברישוי עסקים יכנסו פריטי רישוי חדשים שלא נדרשו בעבר ברישיון עסק ובנוסף חלק מפרטי הרישוי השתנו (אוחדו/פוצלו/הוסרו).

עליך לבדוק מה זה אומר לגביך – יתכן שבעבר לא היית צריך ועכשיו הינך מחויב ברישיון עסק, יתכן וקיים ברשותך רישיון עסק לצמיתות אך הוא אינו תקף, יתכן והתנאים ברישיון השתנו עבורך וכו'.

יש לברר זאת מול צו רישוי עסקים או במחלקת רישוי עסקים בעירך.

חשוב לזכור כי יש עוד דרך ארוכה ליישום מלא של הרפורמה והשאיפה לשקיפות טרם מיושמת בצורה מייטבית מה שאומר שעדיף להיות מוכן לכך שבשלב ראשון דווקא כן יעלו דרישות בלתי אחידות לרישיון העסק ויתכנו אי בהירויות בנושא.

לפגישת ייעוץ התקשר 08-9316127