חוק רישוי עסקים משנת 1968 קובע כי כל עסק, המוגדר כטעון רישוי בצו רישוי עסקים, חייב ברישיון עסק לפתיחתו ולניהולו. במילים אחרות, כל עסק חייב ברישיון עסק כאשר הוא מוגדר בתקנות רישוי עסקים על פי החוק.

לפני השכרה ושיפוץ הנכס עליכם לבדוק האם העסק שברצונכם לפתוח ולנהל אכן טעון רישוי לפי תקנות רישוי עסקים. במידה וכן, ורוב מוחלט של העסקים הם אכן טעוני רישוי בתקנות רישוי עסקים, הרי שעליכם לקחת בעל מקצוע מוסמך (אדריכל, מהנדס, הנדסאי) שיגיש עבורכם בקשה לרישיון עסק באגף רישוי עסקים ברשות המקומית, ולעמוד בכל הדרישות של הגופים השונים המעורבים במתן הרישיון.

רישוי עסקים הינו הליך המתבצע מול מח' רישוי עסקים ברשות בה ממוקם הנכס. לדוגמה: אם ברצונכם לפתוח אולם אירועים בחיפה, לקבלת רישיון עסק תתבקשו לעמוד בדרישות של מס' גורמי רישוי בכפוף למיקום והתנאים הספציפיים שבו ממוקם העסק ולאופי פעילותו כגון: כיבוי אש, הנדסה, תברואה, משרד בריאות, משטרה, איכות הסביבה, נגישות נכים.

איך ניגשים לתקנות רישוי עסקים 

ריבוי הגופים המעורבים במתן רישיון עסק הפך את התהליך של הוצאת רישיון העסק למייגע ומסורבל, הפעלת עסק ללא רישיון הינה עבירה פלילית, העוברים על החוק חושפים עצמם לקנסות כבדים, לצווי סגירה, צווי הריסה, הרשעה ורישום פלילי ואף למאסר בפועל. 

על מנת להבין יותר בתקנות רישוי עסקים הינכם מוזמנים לקרוא באתר נבו או להתקשר אלינו.

הגופים הנמנים בתקנות רישוי עסקים

משטרה

המשטרה בודקת את סוג העסק ביחס לתקנות, סידורי האבטחה במקום, מתן הנחיה על תפוסת המבקרים שניתן להכניס למקום ביחס לגודל העסק וכדומה, דרכי מילוט, אמצעי הגנה (שמירה, מצלמות, אזעקות וכו'…).

שירותי הכיבוי

כיבוי אש בודק את סידורי הבטיחות במבנה כגון: יציאות חירום, גלאי האש, ספרינקלרים, עמדות כיבוי אש וכדומה.

משרד הבריאות

בודקים את בטיחות המזון המוגש לסועדים, אופן הכנתו ושמירה על תנאי ייצור נאותים כל זאת לשמירה על בריאות הסועדים.

המשרד לאיכות הסביבה

אחראי על בדיקת איכות השפכים המוזרמים מבית העסק לרשת העירונית, איכות האוויר המופק ע"י מערכת הנידוף של בית העסק והשפעתו על הסביבה ואחראי על מניעת רעשים ובדיקת דציבלים אשר בית העסק מפיק, ככל וחורג, יידרש בפתרונות אקוסטיים.

מחלקת ההנדסה

אחראית על בדיקת התאמת המבנה להיתר הבניה של הבניין, כי אין חריגות ובניה ו/או שימוש במבנה שאינו ע"פ היתר הבניה (דוגמא: הפעלת אולם אירועים במבנה תעשייה).

נגישות נכים

אחראית על בדיקה כי המבנה וכל חלקיו מותאמים ונגישים לקהל עם מוגבלות כגון: דרכים מוסדרות, שילוט, שירותי נכים, דפלקים מונמכים וכו'…

הרפורמה החדשה בהוצאת רישוי עסקים לעסק

בשנת 2013 נכנסה לתוקפה הרפורמה ברישוי עסקים. רפורמה זו אמורה לקצר את התהליכים ולפשט אותם בשני אפיקים עיקריים:
1. במתן מזורז של רישיון עסק זמני.
2. בקביעת סטנדרטים ארציים אחידים לקבלת רישיון, בהוצאת חלק מהעסקים ממעגל
הצורך ברישיון וכן בהפרטת הליך רישוי עסקים.
ניתן לצפות בתקנות רישוי עסקים המלא באתר נבו.

ראה קישור לתיקון 34 לחוק רישוי עסקים

ראה קישור לעדכונים בתיקון 34 לחוק רישוי עסקים 1.4.2021

כדי לעמוד בדרישות רישוי עסקים גם לנוכח הרפורמה החדשה ברישוי עסקים, מומלץ להיעזר במשרד הבקיא בכל החוקים והתקנות השונות, כדי לא ללכת לאיבוד בין המשרדים השונים, דבר העלול לגרום להפסד של זמן מיותר וכסף רב.

רישוי עסקים הוא עניין חשוב המעוגן בחוק. פנו לאנשי המקצוע כדי להתחיל את העסק החדש שלכם ברוח טובה – למידע נוסף צרו קשר עם החברה לרישוי עסקים