בישראל ובעולם המערבי כולו לא ניתן לקבל רישיון עסקי מבלי לעמוד במספר תקנות רישוי עסקים חשובות, כאשר אחת החשובות שבהן היא ללא ספק עמידה בתקני בטיחות אש
כחלק בלתי נפרד מבטיחות העובדים, לקוחות העסק ואף עוברי אורח מזדמנים.

בטיחות אש – מדוע היא כה חשובה?

אתם מגיעים לבית העסק שלכם כמידי יום, כולם עסוקים בשלהם כשלפתע פורצת אש משתוללת המאיימת לפגוע בכל מי שנוכח במקום ואף באחרים אשר שוהים בבניין ובקרבתו. האם במצב כזה תרצו לעמוד בפני רשויות החוק והמשפט כשאין בידכם ההוכחות כי בית העסק התנהל כשורה? על פי חוק רישוי עסקים לא יאושר עסק אשר לא עומד בכל תקני בטיחות האש שהרי מדובר כאן בחיי אדם. ללא אמצעי הבטיחות המתבקשים ע"פ אופי העסק שלכם, דרכי מילוט, שלטי הכוונה, ציוד כיבוי אש וגלאים שונים, אתם עלולים למצוא את עצמכם בפני סכנה ממשית לפגיעה באנשים אחרים וחשיפה לתביעות.

בטיחות אש – תהליך הרישוי

כאמור, רישוי עסקים כולל התנהלות במספר חזיתות בו זמנית אל מול מספר רשויות נפרדות זו מזו כאשר האישור הסופי מתקבל ע"י הרשות המקומית. בעוד כל עסק עוסק בתחום אחר (מזון, רפואה וכו'), כל בעלי העסק נדרשים לעמוד בתקני בטיחות אש והתנהלות אל מול מדור הדליקות של שירותי הכבאות המקומיים. עליכם יהיה להמציא מספר מסמכים אשר כולם עוסקים בנתונים קיימים אודות מקום העסק שלכם כגון מיקום גיאוגרפי, סוג לוחות החשמל, פתחים ויציאות, סקיצות של תעלות מיזוג האוויר ופתחי אוורור, תכניות הבניין והצנרת ועוד. מדור הדליקות המקומי יבחן את מה שהצגתם אל מול התקנות העוסקות בבטיחות האש הקשורה לעסק שלכם (דין מספרה שונה מדין מזללה) ותיידע אתכם אילו דברים יש לשנות ולשפר. רישוי לעסקים הוא לא תהליך קל וגם לא קצר אך בכל הנוגע לתקנות בטיחות האש, מדור הדליקות כפוף ללו"ז שנקבע ע"פ חוק וברוב המקרים, כאשר לא מדובר  בתופעה חריגה, מוחזרת תשובה (אישור או דרישה לתיקונים) לבעל העסק לאחר כ- 30 יום.

אל תלכו לבד בדרך עקלקלה

חוק רישוי עסקים הוא לא משחק ילדים. הוא קובע גורלות בכל מה שקשור להקמת העסק החדש שלכם ואף המשך תוקפו בעתיד בעיני הרשויות. אל תלכו לבד בדרך עקלקלה – קבלו סיוע מאיש מקצוע אשר התמחותו היא השגת רישוי לעסקים וליווה כבר מאות בעלי עסק בדרך לאישור המיוחל. בהצלחה!