לא פעם, אתם שומעים אנשים מדברים על התחום של רישוי עסקים, ותוהים למה בדיוק הכוונה. המושג הזה נותר בראש שלכם זמן מה, עד אשר מגיע היום שבו אתם עומדים לפתוח עסק חדש, ואז ברור לכם שאתם צריכים להבין בצורה טובה יותר את המונח של רישוי עסקים. אתם אולי אף ניגשים וקוראים את חוק רישוי עסקים התשכ"ח – 1968, אך עדיין לא מבינים בדיוק במה מדובר, והאם החוק מחייב את העסק שלכם בהוצאתו .

הדרך של המדינה לפקח על העסק

רישוי עסקים, הוא בעצם ההליך הביורוקרטי הרשמי, שבאמצעותו המדינה אוכפת את כוחה על העסקים השונים, ומוודאת כי הם לא מהווים מטרד ציבורי לכל הפחות, שלא לדבר על סכנה של ממש לציבור. רישוי עסקים בא לפתור שורה של בעיות שעלולות להתעורר מפתיחה פרוביזורית של עסקים – בין השאר מבנים שאינם תקינים מבחינה הנדסית ובטיחותית, עסק מתחום עינוג הציבור שמאגד בתוכו התקהלות רבה , אולם תצוגה של 500 מ"ר ויותר כמו למשל אולם של מטבחים,דלתות פלדה, קרניזים או כל מוצר של עיצוב פנים. מטבחים מוסדיים המספקים לציבור, מקומות שנמצאים בעומס יתר, התנהגות במצבים של שריפה או שיטפון, ועוד שורה ארוכה של מקרים שיכולה להתעורר במתחמי העסקים השונים. הסיבה לכך שהמדינה מחייבת להוציא רישוי עסקים, היא שלבעלי עסקים יש אחריות מיוחדת, משום שאצל חלקם מתאספים עשרות ואף מאות אנשים בשטח, ולכן יש חשיבות רבה מאד לפעילות התקינה שלהם.

באופן עקרוני, יש היום כמה סוגים שונים של רישוי עסקים, אשר חוק רישוי עסקים מבדיל ביניהם.

הסוג הנפוץ ביותר, שסביר מאד להניח שגם אתם תרצו לקבל, הוא רישוי עסקים תקופתי. זהו הרישוי אשר ניתן לרוב לתקופה שבין שנה לשנתיים, ואז יש לחדש אותו. החידוש של הרישוי הוא פעמים רבות פשוט יותר מההוצאה הראשונית שלו, אך יש להקפיד על החידוש, שכן עסק שלא חידש את הרישיון שלו, דינו כעסק שאין לו רשיון כלל לפי החוק היבש.
הסוג השני הוא הרישיון הקבוע. רישוי עסקים קבוע הוא נדיר יותר, אך אפשר לקבל אותו, במידה ואתם מוכיחים כי לא יחולו לעולם אף שינויים בעסק שלכם מכל בחינה שהיא.
הסוג השלישי, שהוא גם נפוץ יחסית, הוא רישוי עסקים זמני. רישיון זה נחוץ מאד, כאשר אתם רוצים כבר להתחיל לתפעל את העסק, אך עוד לא השלמתם את ההליך הביורוקרטי הנדרש כדי לקבל רישיון מלא. זהו רישיון שניתן לרוב לתקופה של שבועות בודדים.

 אי אפשר לפעול היום בלי רישיון

חשוב להבין, כי רישוי עסקים איננו בגדר המלצה בתחומי מדינת ישראל. היום, יש עסקים ספציפיים אשר מחויבים לעמוד בתהליך של רישוי עסקים, ואסור להם לפעול לפי חוק, אם הם לא הוציאו רישיון. מומלץ בחום, לברר האם גם אתם צריכים להוציא רישוי עסקים, משום שמדובר בהליך שעלול להימשך מספר חודשים, וכדאי לסיים אותו מוקדם ככל האפשר.