החוק במדינת ישראל מחייב גני ואולמות אירועים בקבלת רישוי עסקים על מנת לפעול, והדבר מובן לחלוטין: אחרי הכל, אולמות אירועים נועדו להכיל מאות או אפילו אלפי אורחים בכל פעם, והמטרה של רישוי עסקים היא לוודא, שלא נשקפת לכל אותם אנשים כל סכנה בריאותית או בטיחותית.
בעיה בתחום של רישוי עסקים עבור אולמות אירועים, היא שבתוך חוק רישוי עסקים לא מפורטות הנחיות אחידות לכל אולמות האירועים, והדבר גורם לכך שבדרך לקבלת רישוי עסקים בעלי האולמות וגני האירועים עוברים מסכת בירוקרטית מסובכת ומתסכלת.

רישוי עסקים – הקשיים שבדרך אל רישיון עסק

הקשיים בקבלת רישוי עסקים עבור אולמות וגני אירועים בארץ התגברו בעיקר לאחר שנת 2001 שבה התרחש "אסון ורסאי". על מנת למנוע מקרים נוספים מסוג זה, רוב הרשויות המקומיות הטילו הגבלות ודרישות נוספות עבור תהליכים של רישוי עסקים , אשר היו מורכבים לפני כן ממילא.
עד אוגוסט 2002 רישוי עסקים ניתן לבעלי אולמות וגני אירועים לשנה אחת בלבד. ההליכים בדרך לקבלת רישיון עסק היו כה ממושכים, עד שנוצר מצב, שבו עד שבעל אולם אירועים סיים את תהליך קבלת רישוי עסקים עברה כמעט שנה, והוא כבר היה צריך להתחיל אותו שוב מההתחלה. בעקבות כך הוכנסו שינויים בהליכים של רישוי עסקים , כך שכיום רישיון עסק הוא בעל תוקף לשלוש שנים.

אולם אירועים ללא רישוי עסקים בעיני החוק

בשל ההליכים הממושכים של רישוי עסקים , בעלי אולמות אירועים רבים מפעילים את עסקיהם מבלי שיהיו בידיהם כל האישורים הדרושים לכך על פי חוק רישוי עסקים. באופן כללי אין זה מומלץ, מפני שאולם אירועים, הפועל ללא מלוא הרשיונות הדרושים לו, נמצא בסכנה מתמדת של סגירה ותשלום קנסות שונים. עם זאת, חשוב לדעת שרשויות החוק מבדילות בשפיטה בתחום רישוי עסקים בין עסקים הפועלים ללא רישיון עסק בשל אי השלמת הליכים בירוקרטים, לבין עסקים, אשר פועלים ללא רישיון עסק בשל מחסור באישורי בטיחות ותברואה הכרחיים מטעם גורמים כמו משטרה , עיריה , מכבי אש ועוד. בית המשפט רואה בחומרה רבה פעילות של אולמות וגני אירועים המסכנים את הציבור, ולכן הענישה בתחום זה של רישוי עסקים היא חמורה ובלתי מתפשרת.

לסיכום – אם אתם מעוניינים לפתוח אולם או גן אירועים, חשוב לפנות למומחה בתחום של רישוי עסקים כבר בשלבים הראשוניים של התכנון. כך תוכלו לבדוק סוגיות כמו הסכמה של הרשות המקומית להקמת העסק במתכונת המתוכננת, ותוכלו להתאים מראש את האולם לדרישות השונות בתחום של רישוי עסקים . כך תוודאו, שכאשר יגיע הרגע לפתוח את העסק שלכם, לא תיתקלו ב"הפתעות" או בעיות רישוי עסקים משום סוג שהוא.