רחובות מחשיבה עצמה לעיר המדע והתרבות של ישראל, ולכן גם מעודדת אנשים רבים להשתקע בה, ולהקים עסקים שונים.אחד הדברים שמייחדים את רחובות הוא העובדה שהיא פועלת רבות למען שיפור רווחת התושבים – דבר אשר בא לידי ביטוי גם בתהליך של רישוי עסקים, שכן העירייה רוצה להבטיח שהעסקים ייטיבו עם התושבים, וכמו כן גם עם עובדיהם.
התהליך של רישוי עסקים ברחובות מתבצע מול המחלקה לרישוי עסקים של העיר. המחלקה למעשה מנהלת את כל הנושא של רישוי עסקים בעיר, על כל גווניו: החל מהביטחון האישי של העובדים בעסק בתוך העיר, דרך מצב התברואה והניקיון בתוך העסק, וכלה בבטיחות המבנה שבו עתיד להיות מוקם העסק.

מתחילים רישוי עסקים ברחובות

אם ברצונכם להתחיל בתהליך של רישוי עסקים בעיר רחובות, עליכם לפנות כאמור למחלקה לרישוי עסקים, הנמצאת ברחוב ביל"ו 2 רחובות. כמו בכל עיר, גם ברישוי עסקים רחובות תידרשו לשלם אגרה ראשונית, וכמו כן גם להציג את תוכניות העסק. בין השאר תידרשו לעבוד מול מינהל ההנדסה של העיר, העוסק בתכנון ואישור של מבנים שונים בעיר.
גם אם אתם נכנסים אל תוך מבנה קיים, עדיין תידרשו לעבודה מול אגף ההנדסה העירוני, שכן לעיריית רחובות תנאים מיוחדים בנוגע להצבת שלטים, כחלק מהתהליך של רישוי עסקים. בשנת 2008 הופק מדריך של עיריית רחובות לבעל עסק, שהסביר מהם שלטי החוצות לעסקים אשר מותר לתלות – כאשר רק מי שעומד בתנאים, משלים את התהליך של רישוי עסקים בעיר. את המידע כולו ניתן להשיג דרך אתר העירייה. כמו כן, עיריית רחובות נותנת גם מידע על הצבת סוככים, ועיצוב חזיתות של בתי עסק – מומלץ בחום לעיין בחומר, על מנת שתוכלו להכין את התוכניות שלהם בהתאם, ולהאיץ את ההליך של רישוי לעסקים. כמו כן, בעירייה אף קיימת מחלקה מיוחדת הנקראת מחלקת שילוט, ויושבת ברחוב פקריס – אליה ניתן לפנות בכל שאלה בנושא השילוט עבור רישוי עסקים.

ומה בנוגע לרישיון זמני?

כמו בכל עיר, גם ברחובות נצטרך לקבל לעתים רישיון זמני, במידה ונרצה כבר להתחיל להפעיל את העסק שלנו, למרות שההליך של רישוי עסקים בעיר לא הושלם. על כן, אם התחלתם את ההליך של רישוי עסקים ברחובות, וכבר התחלתם לקבל את האישורים הראשונים והחשובים ביותר (בעיקר אלה שמחווים על בטיחות בעסק, או במקרה שמדובר על עסק שמוכר מזון על אישורים תברואתיים שונים), תוכלו לפנות לעירייה בבקשה לקבל רישיון זמני, עד לקבלת הרישיון הקבוע והשלמת ההליך של רישוי עסקים. כך ניתן לבצע את ההליך של רישוי עסקים ברחובות במהירות יחסית, ולהתחיל לנהל את העסק בתוך העיר.