פעילות של עסק ללא רישיון עסק אינה רק עניין "תיאורטי" של שאלת הציות לחוק רישוי עסקים. מקרים כמו הטרגדיה בקניון ארנה בה קופחו חיי אדם עקב התרשלות בעל העסק צריכים לעורר את ראשי הרשויות המקומיות לערוך מבצע אכיפה על העסקים שתחת חסותם.

אסונות, כמעט אסונות או "סתם" חשיפה לסכנות ולמטרדים אינם צריכים להיות מנת חלקם של הציבור, מישהו צריך להגן עליהם, את החוק יש לאכוף. כך חשב גם ראש  מועצת זכרון יעקב מר אלי אבוטבול בהוציאו צו סגירה כנגד 40 בתי עסק ברשותו בימים האחרונים.

בעקבות האירועים הטרגיים האחרונים הוציא ביום שני  ה-31.12 ראש מועצת זכרון יעקב מר אלי אבוטבול צו סגירה מנהלי כנגד כארבעים בתי עסק שאין ברשותם רישיון עסק . רוב בעלי העסקים הללו הפועלים בתחום שיפוטה של מועצת זיכרון יעקב שכנגדם הוצא צו הסגירה הם בתי קפה, מסעדות ובתי ממכר לאוכל.

לדבריו של מר אבוטבול רוב העסקים הללו פועלים ללא תהליך מוסדר של רישוי עסקים כבר שנים רבות ואין באפשרותו להנפיק להם רשיון עסק, אישורי רישוי עסקים מרשויות נוספות שהם חלק מהתהליך של הוצאת רישיון עסק כמו שירותי הכבאות, משרד הבריאות, הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ועוד. לדבריו של אבוטבול המקרים האחרונים בהם חייו של אדם קופחו בעקבות המקרה בהרצליה ודליקה במסעדה במדרחוב בזיכרון יעקב הפועלת תחת תחום שיפוטו לא יכולים להותיר אותו  אדיש לפעילותם של עסקים בתחום שיפוטו הפועלים ללא רישוי עסקים
במקרה הנדון קבע בבית משפט השלום בחדרה באמצעות השופט יוסי טורס, שראש מועצת זכרון יעקב נהג כשורה כשהורה על סגירת אטליז ומעדניה, בשל העדר אישור רישיון עסק בעל תוקף.

בעל אטליז, אחד מאלה שקבלו צו סגירה בזיכרון יעקב עתר לבית המשפט כי יוציא צו מניעה כנגד ההחלטה, אך כאמור, השופט דחה את בקשתו וטען שבעל העסק הזניח שנים את הטיפול בתהליכי רישוי עסקים ולא המציא אישורים המזימים "מסוכנות הנובעת ממנו" כמו כן נוספה ככל הנראה העובדה כי אותו איטליז מתנהל כבר 3 שנים ללא רישיון עסק .

״לא נפל פגם בשיקול דעתו של ראש המועצה עת חתם על צו הסגירה״, קבע השופט טורס, ״ראש המועצה שקל את כל השיקולים הרלונטים ואיזן נכונה בין שלום הציבור ואינטרס המבקש״.

פעילות עסק ללא כל האישורים מרשויות הרישוי לרבות מכבי אש עלולה לסכן חיי אדם ואף גובה מחיר בפועל וצריכה להדליק נורה אדומה באשר לאחריות המשותפת שיש לרשויות הרישוי אשר לא אוכפות את החוק ולא עושות דין עם עסקים הפועלים ללא רישיון עסק.