התהליך של רישוי עסקים טעון באישורים רבים שעליכם לקבל על מנת לתפעל את העסק שלכם לפי חוק. אבל מול מי אתם מרכזים את כל הנושא של רישוי עסקים? מיהו הגוף אשר מבקר את התהליך כולו מראשיתו ועד סופו? ומי בסופו של דבר נותן לכם את האישור הסופי של רישוי עסקים, ומהווה את החותמת הסופית שמאשרת את הפעלת העסק?
לגוף הזה קוראים המחלקה לרישוי עסקים המצויה בעריה או ברשות המקומית אשר אליה אתם שייכים. אבל מהי אותה מחלקה? האם זה גוף אחיד שנותן שירות לכל בעלי העסקים ברחבי הארץ? חשוב כמובן להבדיל. לא מדובר באמת במחלקה אחת שמבצעת רישוי עסקים לכל הארץ. היום, כל רשות מקומית (או מועצה אזורית) היא האחראית על רישוי עסקים אשר פועלים בתחומה, והיא זו שמאשרת, מפקחת ועוקבת אחרי התהליך מראשיתו ועד לאישור הסופי.

איך פונים למחלקה?

כדי לקבל רישיון עסק, עליכם כאמור לפנות אל המחלקה לרישוי עסקים ברשות המקומית הרלוונטית. היום כמעט כל ישוב מרמה של מועצה מקומית ומעלה מפעיל בתוכו מחלקה שאחראית על רישוי עסקים. חשוב לציין, כי לא כל האישורים ניתנים באופן ישיר מהמחלקה עצמה. אם קראתם את חוק רישוי עסקים, בוודאי ראיתם כמה אישורים עליכם לקבל: מהמשטרה, ממכבי האש, ממחלקת התברואה, ממשרד החקלאות, משרד הבריאות, מחלקת ההנדסה העירונית, ועוד משרדים שונים שיכולים להשתנות לפי אופי העסק שלכם.
אז אם המחלקה לרישוי עסקים היא לא זו שמעניקה את האישורים השונים, מה היא כן עושה? היא למעשה מסדרת ומפקחת על התהליך כולו. האגף הוא מעין אגף-על, שתפקידו לפקח שתהליכים של רישוי עסקים יעבדו כפי שצריך, ואף אחד לא יתעכב או יזלזל בתהליך.
כך לדוגמה, אם אתם מרגישים שאתם ממתינים זמן רב מידי כדי לקבל אישור מסוים, אתם יכולים בהחלט להתריע בפני המחלקה ברשות המקומית. מצד שני, אם המחלקה חושבת כי התכנונים שהגשתם עבור האישור ההנדסי לא עומדים בתקן – היא תדאג להתריע בהתאם. המחלקה גם מבצעת רישוי עסקים באופן זמני או חריג, בהתאם להוראות הקבועות לחוק. כך אם אתם רוצים לקיים תוספת חריגה לבניין של העסק שלכם, עליכם להגיש בקשה עבור המחלקה לרישוי עסקים, ורק אז תוכלו להתחיל את התהליך מול מחלקת ההנדסה.

דרכים שונות להתעדכן

למרות שנראה לכם לעתים, כי התהליך של רישוי עסקים הוא הליך סבוך וביורוקרטי, כדאי לדעת כי הרשויות השונות, ובתוכן גם האגפים שמבצעים רישוי עסקים, מעוניינים דווקא לייעל את התהליך, שכן פתיחה של עסקים חדשים בשטח היישוב מקדמת את היישוב מבחינה כלכלית. לכן אפשר למצוא היום מחלקות שונות שעוזרות לכם לבצע רישוי עסקים בצורה טובה יותר. כך יש היום רשויות שיאפשרו לכם לעקוב אחרי התהליך של רישוי עסקים דרך האינטרנט, ולראות איזה אישורים כבר קיבלתם. תוכלו גם לקרוא מדריכים מקוונים בנוגע לקבלת רישיון עסק בתוך הרשות המקומית, וגם טלפונים של אנשי מקצוע מומלצים ע"י הרשות.