אנשים רבים חולמים תמיד לצאת לדרך חדשה, להיות עצמאיים – ולהפוך להיות יזמים עסקיים. אין באמת גיל שאחריו מאוחר מידי לצאת לדרך חדשה – יש כאלה שעושים זאת מיד לאחר הצבא, ויש כאלה שעושים זאת רק לאחר שנים רבות כשכירים. בכל מקרה, שבו אתם נכנסים לתחום של יזמות עסקית, חשוב מאד להשיג רישיונות לעסק החדש שלכם. להוצאה של רישיונות לעסק יש יתרונות רבים מאד, שהופכים את התהליך לכדאי ומשתלם מאד בעתיד.

ראשית, רצוי לדעת כי לא כל יזמות עסקית בכלל מחייבת אתכם להוציא רישיונות לעסק. יש מקרים בהם משרדים קטנים, או חנויות קטנות לממכר מזון או ביגוד לא ידרשו להוציא רישיונות לעסק, אולם חשוב להבין כי לא מדובר בהחלטה אישית שלכם. בכל מקרה שבו אתם רוצים לפתוח עסק חדש, עליכם לפנות לרשות המקומית בה יפתח העסק ולפנות לאגף לרישוי עסקים, והוא זה שיקבע האם היזמות העסקית שלכם דורשת רישיונות לעסק, אם לאו.

יזמות עסקים עם רישיונות לעסק

ברגע שהיזמות העסקית שלכם יצאה אל הפועל, והעסק שלכם גם נהנה מהרישיונות שהוצאתם, אתם תוכלו ליהנות משפע של יתרונות:
1. הוצאה של רישיונות לעסק מהווה הגנה על היזמות העסקית שלכם במקרה של תביעה או אסון – משום שמדובר באישור של גורמים מוניציפאליים ועירוניים, שהיזמות העסקית שלכם עומדת בתנאים השונים שנקבעו ע"י הרשות המקומית והמדינה.
2. רישיונות לעסק מאפשרים לכם, היזמים, לשחרר סחורות מנמלים שונים, וכן לקבל מהמדינה תנאים עודפים בנושא זה במידת הצורך.
3. נניח שיש מצב בו היזמות העסקית שלכם מצליחה ומשגשגת, ואתם רוצים להיפתח אל שווקים חדשים, במקרים רבים מספר עסקים משתתפים בירידים שונים, מסחריים או ציבוריים – מתן רישיונות לעסק שלכם נותן לכם את האפשרות להשתתף בירידים אלו.
4. יש עוד מספר יתרונות, אשר משתנים בין סוגי העסקים השונים. לדוגמא, רישיונות לעסק בתחום התיירות, מקנים לו פרסום ותמיכה מטעם משרד התיירות, בעוד שמתן רישיונות לעסק העוסק באירוח אירועים מפרסם אותו ברשת האינטרנט – שכן גולשים תרים אחר רשימות של אולמות אירועים, והאם הם פועלים עם או בלי רישיון.

ההליך של הוצאת רישיונות לעסק שלכם

אם אתם יזמים עסקיים, הדבר הראשון שחשוב לברר הוא היכן ממוקם האגף לרישוי עסקים של הרשות המקומית שלכם – כי אתם תעבדו מולו רבות. האגף לרישוי עסקים מהווה סוג של חוליה מקשרת ביניכם, היזמים, לבין הגופים השונים שמנפיקים רישיונות לעסק שלכם. האגף מהווה קישור הן לגופים מוניציפאליים, והן לגופים ממשלתיים – אשר כולם מעניקים רישיונות לעסק. חשוב לציין, שידוע כי התהליך של הוצאת רישיונות לעסק ממושך, לעיתים – לכן חשוב לבדוק גם את האפשרות להוציא רישיון זמני לעסק שלכם, כך שתוכלו להתחיל להוציא את המיזם העסקי שלכם לפועל, ובמקביל לסיים את ההליכים הבירוקראטיים הקטנים שנותרו לצורך קבלת רישיונות לעסק.

המאמר נכתב באדיבות החברה לרישוי עסקים