חוק רישוי עסקים, אשר נחקק בשנת 1968, הוא אחד החוקים החשובים ביותר עבור תושבי מדינת ישראל. החוק מחייב בתי עסק בקבלת רישיון עסק, המבטיח למעשה כי נעשו כל הסידורים המתאימים לשמירה על בטיחות ובריאות הציבור והעובדים.

כל עסק המוגדר כטעון רישיון עסק, חייב לקבל אישורים להפעלתו משירותי הכבאות. אין זה משנה אם מדובר בעסק קטן או במפעל גדול, על בעל העסק לדאוג לכל מערכות הכיבוי הנדרשות, על מנת להבטיח את בטיחות העובדים והשוהים בתוכו או בקרבתו.

מערכות כיבוי אש הן חשובות ביותר על מנת לקבל רישיון עסק, כחלק משמירה על בטיחות הציבור. ללא מערכות כיבוי אש נאותות ותקינות, כל שריפה עלולה להסב נזק רב ואף לגבות חיי אדם. כל בעל עסק אשר מגיש בקשה במחלקת רישוי עסקים לקבלת רישיון עסק, נבדק על ידי שירותי הכבאות. בדיקת שירותי הכבאות עבור רישיון עסק כוללת את סוג העסק, כמות האנשים המקסימלית בו, שטחו של העסק, תכולת העסק ומידת דליקותה, המבנה ובטיחותו ועוד. בהתאם לכל אלה, ייקבעו מהן מערכות כיבוי אש החייבות להימצא בעסק, כתנאי לקבלת רישיון עסק. כחלק מקבלת רישיון עסק, ייבדקו כל המערכות ותקינותן ואף ייערכו ביקורות תקופתיות מטעם הגורמים הרלוונטיים.

סוגי מערכות כיבוי אש

כאמור, מערכות כיבוי אש הנדרשות עבור רישיון עסק ייקבעו בהתאם לסוג העסק, גודלו וכדומה. קיים מגוון רחב של מערכות כיבוי אש, כאשר ככל שהעסק גדול ומורכב יותר, כך רישיון עסק ידרוש מערכות כיבוי אש מתקדמות ומשוכללות יותר. על בעל העסק להיות ערוך לכך עוד בשלב תכנון העסק, על מנת לצמצם נזקים כלכליים ולקצר תהליכים. תכנון מוקדם וראוי יסייע לקבלת רישיון עסק ללא סיבוכים מיותרים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם אנשי מקצוע המומחים בתחום רישוי עסקים.
להלן מספר דוגמאות למערכות כיבוי אש, להן יש דרישה במסגרת קבלת רישיון עסק:
גלאי עשן – גלאי עשן נחשבים למערכת כיבוי אש מינימלית, הנדרשת בכל בית עסק, קטן או גדול, כתנאי לקבלת רישיון עסק. תפקידו של גלאי העשן הוא לזהות עשן או אש בהקדם ולספק לשוהים במקום זמן מספק להימלט מהמקום.
 מטפים – גם הימצאותם של מטפים תקינים בסביבת העבודה הם תנאי הכרחי לקבלת רישיון עסק כמעט בכל בית עסק. תפקידם הוא לצמצם את היקף האש, במקרה של שריפה.
מערכת ספרינקלרים – בעיקר במקומות גדולים והומי אדם, נדרש בעל העסק כחלק מהדרישות עבור קבלת רישיון עסק, להתקין מערכות ספרינקלרים, מערכות להתזת מים באופן מיידי במקרים בהם פורצת שריפה.
מערכות כיבוי אש נוספות הן דלתות מחוסמות אש, צינורות כיבוי אש ועוד. מערכות גילוי אש ותקינותן לפי דרישות הרשויות, יבטיחו קבלת רישיון עסק והפעלתו בבטחה ובאחריות.