חוק רישוי עסקים מגדיר מהם העסקים אשר טעונים רישיון עסק, ביניהם כמובן, עסקים המייצרים ומכינים מזון ועונים להגדרה בית אוכל. כל עסק אשר משתייך לקטגוריה זו צריך לפנות אל מחלקת רישוי עסקים ברשות אליה הוא משתייך ולפתוח בהליך לקבלת רישיון עסק. תחת ההגדרה בית אוכל ניתן למצוא מסעדות, בתי קפה, אולמות אירועים, מזנונים, פיצריות, פאבים, בתי מלון, קפיטריות, דוכני פלאפל וכיוצא בזאת.
הליך רישוי עסק עבור בתי אוכל לרוב אורך זמן רב, מאחר ומדובר בעסק המספק מזון לציבור וקיימת חשיבות רבה להליך ייצור המזון, טריות המזון וכדומה. מטרתו העיקרית של חוק רישוי עסקים היא לשמור על בטיחות הציבור, עניין שתקף במיוחד כאשר מדובר בייצור מזון.

הליך רישוי עסקים עבור בתי אוכל מצריך אישור רבים ממגוון גורמים, החל ממשרד הבריאות, אשר ינפיק רישיון יצרן כתנאי לקבלת רישיון עסק, משטרת ישראל, שירותי כיבוי אש, המשרד לאיכות הסביבה, משרד התמ"ת, מחלקת רישוי עסקים ועוד. לכן, חשוב מאוד, עוד בטרם התחלת תהליך רישוי עסקים ואפילו לפני בחירת מיקום עבור בית אוכל, להתייעץ עם אנשי מקצוע המתמחים בתחום רישוי עסקים, אשר יסייעו לך לבחור מקום אידיאלי עבור העסק שלך ויסייעו לך לעבור את התהליך בקלות יתרה.

בדיקות מומלצות לפני פתיחת בית אוכל

כאמור, בעזרת אנשי מקצוע, תוכלו ללמוד מבעוד מועד על בית העסק שלכם ולהתכונן כראוי להליך רישוי עסקים ולקבלת רישיון העסק המיוחל. אם מצאתם מבנה בו אתם מעוניינים להקים את בית האוכל החדש, מומלץ לפני רכישת או שכירת המקום, בליווי אנשי מקצוע ובסיועם, לבצע מספר בדיקות:
חשוב מאוד לבדוק כי בבית העסק לא קיימות חריגות בנייה כלשהן, שעלולות לסבך את הליך רישוי עסקים ואף למנוע קבלת רישיון עסק. כמו כן, מומלץ לערוך בדיקה מקיפה לגבי בעיות רישוי כלשהן שהיו לעסק בעבר.
חשוב כי סוג העסק – בית אוכל – יתאים לתב"ע העירונית מבחינת ייעוד הקרקע ויפעל בתיאום עם הסביבה ובהתאם לשעות הקבועות על פי חוק באזור. במקרים בהם סוג העסק אינו תואם את ייעוד הקרקע בתכנית בניין עיר, יש להגיש בקשה במחלקת רישוי עסקים עבור היתר "שימוש חורג". במידה ולא יינתן אישור זה, לא יונפק רישיון עסק.
חשוב לבדוק האם הנכס הנבחר אכן מתאים להפעלת בית אוכל – האם יש בו ארובה או שניתן להוציא היתר להתקנתה, כך גם לגבי גגונים, פרגולות, במות, הוצאת כיסאות ושולחנות אל המדרכה ועוד.
הבדיקות הללו יסייעו לך לתכנן מראש את תהליך רישוי עסקים ולוודא כי המבנה שבו אתה מעוניין עבור העסק שלך, אכן עומד בכל הדרישות והתנאים. ייעוץ ותכנון מוקדם ימנעו עגמת נפש וסחבת מיותרת ויאפשרו לך להפעיל את העסק שלך במהירות ובאופן חוקי.