חוק רישוי עסקים, נועד בראש ובראשונה בכדי להגן על האזרח. החוק, מגדיר סדרה של בדיקות וביקורות המנוהלות דרך קבע על ידי הרשויות הממונות על כל תחום ותחום, בהם אגפי התברואה, המשרד לאיכות הסביבה ועוד. אחד הנושאים המקבלים את היחס הקפדני ביותר בתחום רישוי עסקים, הוא תחום המזון, שכן מדובר בתחום העוסק ביחס ישיר בבריאות הציבור. במאמר שלפניכם, נרחיב אודות רישוי עסק בענף המזון, ונבחן כיצד חוק רישוי עסקים שומר על איכות וטריות המזונות המגיעים אל שולחננו.

כל עסק בתחום המזון –חייב להוציא רישיון יצרן

על פי חוק רישוי עסקים כל עסק מתחום המזון חייב להוציא רישיון יצרן. מה זה רישיון יצרן? זוהי תוספת הנדרשת לרישיון עסק החלה על כל מי שאמור להאכיל אנשים  או לטפל במזון או לספק מזון לאחרים. לדוגמא: חברות קייטרינג, מסעדות, מפעלי מזון  וגם דוכני מזון כמו פלאפל ופיצרייה . זוהי דרכו של החוק לוודא כי הציבור מוגן מבחינה בריאותית ותברואתית, ואינו נחשף לסכנות של קלקולי קיבה וזיהומים.
כדי לקבל רישיון עסק בתחום המזון צריך לעבור תהליך רישוי עסקים דרך הועדה לרישוי עסקים הפועלת מטעם המועצה המקומית שבה העסק מוקם.

רישוי עסקים בענף המזון – הכנת המזון

מפעלי המכינים מזונות מעובדים, הם קהל היעד העיקרי של הרשויות המפקחות. המפעלים עוברים ביקורות קפדניות יומיות ותקופתיות, אשר מוודאים כי מבוצע שימוש מבוקר בחומרי שימור ובחומרים כימיים כאלו ואחרים, הכנת המזון מתבצעת בתנאים סטריליים ונקיים, ואחסון המזון במפעל מתבצע תוך בקרת איכות קפדנית. חשוב לזכור כי לא מדובר בעסק של משלוחי פרחים, אלא בעסק הפונה ישירות אל בריאות של הצרכנים, על כן חשיבות הפיקוח היא מרבית, ונוגעת לבריאות הציבור.

רישוי עסקים בענף המזון – הובלת המזון

גם תחום הובלת המזון זוכה לפיקוח הדוק. הובלת מזון מתבצעת בקירור, ועל המקררים המובילים לעמוד בביקורות מתמידות בכדי לוודא תקינותם, ושמירה על טריות המזונות בעת ההובלה. ישנה כאן נגיעה ישירה אל בריאות הציבור, וכמובן לבריאותם של ילדים וקשישים, על כן יש לפקח באופן מתמיד אחר טריות המזונות המובלים.

רישוי עסקים בענף המזון – אחסון מזון

בניגוד לחנויות המספקות שירותי משלוחי פרחים, שם יש לשמור על הפרחים טריים בתנאים מסוימים, אחסון של מזון דורש ביקורת ופיקוח מתמידים. הממונים על הפיקוח מטעם חוק רישוי עסקים, מבקרים את המחסנים אשר נועדו בכדי לאחסן מזונות, ואת הציוד משמש אותם למטרה זה. ביקורת קפדנית רישוי מטעם הממונים מטעם חוק רישוי עסקים אחר חברות המספקות שירותי אחסון מזון הוא הכרחי, בכדי לוודא כי המזון המגיע אל שולחננו טרי ובריא למאכל.
חוק רישוי עסקים מצטרף לשורה ארוכה של חוקים ותקנות הבאים להגן על האזרח מפגיעות שונות. לדוגמא ניתן להביא את תמא 38 –תכנית מתאר זו מטפלת בחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה והיא באה להגן  על האזרחים מפני תוצאותיה של רעידת אדמה אפשרית.