האם גם אתה, בעל עסק בתחום המזון, מעוניין לפתוח עסק חדש, אך אינך בקיא בפרטים המשפטיים? האם גם אתה מעוניין לפתוח מפעל השייך לתחום המזון, והיית רוצה לדעת אילו אישורים יש להשיג על מנת שהעסק יפעל על פי החוק?במידה וכן, עלייך להכיר את הפרטים הנוגעים להוצאת רישוי עסקים. תחום המזון, הינו אחד התחומים המחייבים השגה של רישוי עסקים, לפי קביעתו של שר הפנים. לכן, במידה ואתם עומדים בפני הקמה של מסעדה חדשה, עליכם קודם להבטיח רישוי עסקים, שכן במידה והמסעדה תפעל ללא רישיון, רשויות רישוי העסקים עלולות לחייב אתכם בקנסות, להקפיא את הפעילות העסקית שלכם, או אף לסגור לחלוטין את בית העסק. לכן, כדי לחסוך לעצמכם אובדן רב של כספים, עליכם להבטיח לעצמכם רישוי עסקים.

מדוע יש להשיג רישיון עסק?

החוק לרישוי עסקים התשכ"ח, שחוקק ב-1968, הינו אחד החוקים החשובים ביותר לאזרחי המדינה, שנועד להבטיח כמה דברים: ראשית, החוק נועד להבטיח כי בתי עסק ישמרו על איכות הסביבה, וימנעו ממפגעים ומטרדים אקולוגיים. שנית, חוק זה נועד למניעת סכנות לשלום הציבור, וכן גם להבטיח מפני שוד והתפרצות. בנוסף, החוק לרישוי עסקים נקבע כדי למנוע סכנות הדבקות ממחלות בעלי חיים, מניעת זיהום מקורות מים בחומרי הדברה, בדשנים ובתרופות. בנוסף, החוק נועד על מנת להבטיח את בריאות הציבור. לכן, ישנה חשיבות רבה להשגת רישוי עסקים: מטרת רישוי עסקים שומרת על הסדר והחוק בענפי הייצור השונים, וכן גם על סביבת עבודה נכונה, תוך שמירה על בריאות האזרחים ואיכות הסביבה. רישוי עסקים יכול למעשה להבטיח כי בית העסק עמד בכל התקנים והדרישות הרלוונטיות לתחומו מטעם המדינה.

אם כן, מהו למעשה רישוי עסקים?

רישיון עסק הינו אישור שבא להבטיח שננקטו כל האמצעים המתאימים על מנת להבטיח את פעילותו התקינה של בית העסק לפי מטרות החוק, ולפי טובתו של הציבור הרחב. על מנת להשיג רישוי עסקים, יש להשיג את אישורה של רשות מקומית. לרוב אישור זה ניתן מידי ראש הרשות המקומית. כמו כן, יש להשיג את אישורים של גורמי הרישוי הרלוונטיים לבית העסק, כגון יחידת ההנדסה, הוועדה לתכנון ובנייה, איכות הסביבה, פיקוח עירוני, מים, ביוב, ותברואה. כמו כן, יש להשיג את אישורם של גורמים מקצועיים במשרדי הממשלה, כגון משרד הבריאות, המשטרה, משרד התמ"ת, המשרד לאיכות הסביבה, משרד החקלאות, ועוד. גורמים נוספים אשר עלולים להיות מעורבים בתהליך השגת רישוי עסקים, הינם שירותי הכבאות והיחידות הסביבתיות לאיכות הסביבה, וכן גם גורמים אחרים נוספים.

כיצד ניתן לקצר את הליך השגת רישיון יצרן?

במידה ואתם מעוניינים להשיג רישוי עסקים, ואינכם מעוניינים להשקיע משאבים רבים של זמן ואנרגיה, יש באפשרותכם להשתמש בשירותים המוצעים מידי משרדים שונים, שמטרתם הינה ללוות אתכם בתהליך השגת רישיון עסק. לרוב, משרדים אלו מחזיקים בצוות בקיא בנהלים וההליכים המעורבים בתהליך השגת רישיון העסק, ולכן מציעים דרכים לקיצור התהליכים מול הרשויות.