פתיחה של עסק חדש בכל תחום שהוא, היא עניין מרגש מאוד מצד אחד, אך עמוס בסידורים, מילוי טפסים, ריצות וביורוקרטיות, מאידך. בין כל שלבי התכנון האסטרטגי, ההקמה בפועל של עסק והשיווק האינטנסיבי, ישנו צורך גם בהוצאת רישיון עסק מסודר בהתאם לסוג העסק. אם אתם עומדים בפני הקמה של עסק חדש בתחום המזון למשל מסעדה,קייטרינג או ייצור מזון הינכם צריכים ככל הנראה להוציא רשיון יצרן מזון

רישיון עסק בתחום המזון

כל אדם שמתעתד להקים עסק חדש, ראוי שיבדוק האם סוג העסק שלו מחוייב בהוצאת רישיון עסק או לאו. כאשר מדובר בתחום המזון- התשובה היא חד משמעית: כן, בין אם מדובר במסעדה, בקייטרינג, בדוכני מזון כמו פיצריות או פלאפל, באולמות אירועים, בבתי קפה ,עינוג ציבורי כפי שמגדיר החוק, או ייצרן מזון כמו מפעל מזון וכו' ובכל עסק אחר המתבסס על הכנת מזון ומשקאות והגשתו מחוץ למטבח של המבנה בו הוכן.

על פי חוק רישוי עסקים ישנה חובה עבור כל עסק מתחום המזון (לרבות צמחי מרפא , ויטמינים ועוד) להוציא רישיון יצרן שהיא תוספת לרישיון עסק בפרוצדורה שנקראת רישוי עסקים .על כל מי שאמור להאכיל אנשים לטפל במזון או לספק מזון לאחרים,חלה החובה להוציא רישיון עסק ורישיון ייצרן על מנת לפעול כחוק. זוהי דרכו של החוק לוודא כי הציבור מוגן מבחינה בריאותית ותברואתית, ואינו נחשף לסכנות של קלקולי קיבה וזיהומים.
על מנת לקבל רישיון עסק בתחום המזון ישנו צורך לעבור תהליך רישוי עסקים מלא דרך הועדה לרישוי עסקים מטעם המועצה המקומית שבה העסק מוקם.

כל הגשת בקשה עבור רישיון עסק כוללת שרטוטים הנדסיים מפורטים של בית העסק, כולל ציוני המידות של כל אחד מהחדרים במבנה, פתחי האוורור, סימונים של מתקנים שונים, מערכות ניקוז, כלים סניטריים, מתקני סילוק אשפה, סידור הרהיטים בחלל וכן הלאה, על מנת לעמוד בסטנדרטים המחמירים של הרשויות השונות, המשטרה, משרד הבריאות, משרד החקלאות, המשרד לאיכות הסביבה, מכבי האש וכן הלאה. כל רישיון עסק בתחום המזון מחוייב בהוצאה מחודשת אחת לתקופה, בהתאם לקבוע בחוק רישוי עסקים.

תהליך פתיחת עסק בתחום המזון מתחיל בהוצאת רישיון עסק

תהליך הקבלה של רישיון עסק הוא תהליך מורכב וארוך, ועל כן רצוי להתחיל בתהליך הוצאת רישיון עסק מיד עם תחילת תהליכי ההקמה של העסק, ולא לחכות עד למועד הפתיחה של העסק. כך ניתן למנוע מצב בלתי חוקי, שבו העסק פועל ללא רישיון עסק, ועלול להגיע לכדי סגירה כפויה מצד הרשויות, שתגרום להפסדים כלכליים ולעוגמת נפש, כמו גם לתדמית בעייתית בעיני הציבור.
הנסיון לקבל רישיון עסק במהרה ולהתחיל לתפעל את העסק החדש, עלול לתסכל כל אחד, ומהסיבה הזו רצוי להיעזר בבעלי מקצוע המומחים לתחום רישוי עסקים, וביכולתם לתת לא רק מידע על הוצאת רישיון עסק, אלא גם לעזור בהכנה להגשת הבקשה ובביצוע עצמו של תהליך הוצאת רישיון עסק בפועל. חשוב לדעת, כי הכנה מראש והקפדה על הסטנדרטים התואמים את סוג העסק ואת הדרישות שמציבות הרשויות השונות, חוסכת הן זמן והן אנרגיות ומשאבים.