מאז שנת 1968 קיים בישראל חוק רישוי עסקים, שמבקש להסדיר את הפעילות העסקית והכלכלית הן לטובת העסקים עצמם והן לטובת ציבור הלקוחות.
יש שיראו בחוק זה כמהלך מאוד לא נכון ודי מאיים, אך הכנסת חוקקה אז את החוק על מנת שניתן יהיה להיטיב עם כולם. כמעט כל עסק כיום חייב תעודת רישיון עסק, והסיבה שרק כמעט כל העסקים היא משום שעל פי אותו חוק רישוי עסקים, ישנם בתי עסק שאינם צריכים את רישיון. על מנת שניתן יהיה לדעת אם לעסק שלכם יש צורך ברישיון עסק, מומלץ לפנות לעירייה, שם נמצא אגף רישוי עסקים, וכל המידע הדרוש יהיה ברשות הפקידים שיוכלו להסביר את הכל.

מה זה בעצם רישוי עסקים

רישוי עסקים הוא מהלך מוסדר של הכרה בעסק שנפתח. בין אם מדובר בעסק המבוסס על זכיינות ובין אם מדובר בעסק חדש בלי זכיינות, עדיין לכל עסק שכזה צריך להיות רישיון של רישוי עסקים, שבעצם מכיל בתוכו את כל האלמנטים המנהלתיים האפשריים שדורשים לניהול תקין של עסק בישראל. בעצם מתן הרישיון המדובר, יכול בעל העסק לפעול על פי הקריטריונים הברורים והנהוגים על פי חוק, וגם אם מדובר בעסק של זכיינות, עדיין יש לו את הצורך לקבל על עצמו את המנהל התקין של חוק רישוי עסקים.

ההבדל בין זכיינות מלאה למצומצמת

זכיינות היא בעצם רכישת זכויות לפעילות עסקית תחת מותג מסוים, ובשנים האחרונות הזכיינות הפכה להיות אחד המהלכים העסקיים המקובלים ביותר, ועסקי הזכיינות מגלגלים מעל לטריליון וחצי אירו לשנה. זכיינות מלאה היא בעצם רכישת הזכויות המלאות לשימוש במוצר, כמו האפשרות לפתוח חנות של רשת מאוד מוכרת במקום מסוים, וכל מה שצריך זה לשלם עבור השימוש במותג, במוצרים, ובעצם במאפיינים הבולטים ביותר של המותג שעליו מדובר, כמו זכיינות של תחנות דלק, רשתות מזון מהיר, בתי קפה, מותגי בגדים ועוד. הזכיינות המצומצמת נותנת לבעל הזיכיון את האפשרות לפעול אך ורק במסגרת של שימוש במותג, או ההסכמה לשימוש במוצרים מוכרים שמשווקים מטעם הזכיין.

היתרונות והחסרונות של זכיינות

יש יתרונות מאוד משמעותיים לזכיינות, משום שאם אתם כלקוחות מבקשים מוצר, בין אם אתם רוצים לאכול, להתלבש, או לקנות רכב חדש, תמיד תעדיפו מותגים מוכרים שאתם יודעים מה הם שווים. זהו יתרון מאוד גדול, ובעצם חוסך לזכיין את הצורך לפרסם ולנסות לשווק משהו חדש, אלא כל מה שהוא עושה זה להציג בפני קהל הלקוחות סניף חדש של רשת מאוד מוכרת ומקובלת. חיסרון אחד בולט יחסית הוא חוסר האפשרות לשלוט על המחירים של המוצרים, משום שאלו הם מוצרי רשת. כל מי שחושב על הזכיינות צריך לקחת את כל המשתנים הללו ולקבל את ההחלטה, אך ברישיון עסק כנראה וכן יהיה צורך, למרות הכל.