חשבו על התסריט הבא: אתם מכינים במשך חודשים את חתונת החלומות שלכם, לוקחים הלוואה בוחרים אולם, צלם, קייטרינג, את צבע המפות ועוד. עוברים על כל פרט קטן כגדול הכל כדי שהערב החשוב בחייכם יעבור כמו שרק חלמתם ופתאום במקום להגיע לאולם מחכה לכם חורבה, זכר לאולם האירועים שהיה אמור להכיל את כל השמחה. נשמע כמו חלום בלהות? זה בדיוק מה שקרה ללילך ואביאל מסורי, זוג ממרכז הארץ.

לילך ואביאל קבעו להתחתן באולם אירועים ידוע בעיר אור-עקיבא אך שבוע לפני מועד החתונה המיוחלת נהרס אולם האירועים ע"פ צו הריסה, שכן הופעל שלא ע"פ חוק רישוי עסקים וללא רישיון עסק.

חוק רישוי עסקים - החברה לרישוי עסקיםאולם האירועים נהרס במטרה למנוע קיום אירועים במקום, ומכיוון שההתרעה על ביטול החתונה הייתה קצרה מדיי (אולם האירועים נהרס 3 ימים ממועד החתונה המתוכנן) החליטו בני הזוג  לקיים את חתונתם על הריסות המקום.

האולם נהרס אחרי מאבק משפטי על בנייה לא חוקית ושימוש בקרקע שייעודה שונה. תהליך המשפט הסתיים בצו הריסה של המקום שכלל מבנה בשטח של 1000 מ"ר.
מבדיקות מסתבר שזהו לא גן האירועים היחידי הפועל שלא ע"פ חוק רישוי עסקים וגם לאולמות וגני אירועים נוספים חסר רישיון העסק לשם הפעלתם. האם אתם הייתם חושבים לבדוק בין יתר הבדיקות הרבות סביב החתונה את שאלת קיומו של רישיון עסק לאולם האירועים?

מהם הרישיונות שצריכים מפעילי אולמות וגני אירועים?

חוק רישוי עסקים מחייב הוצאת רישיון עסק המבטיח שהמקום מופעל בהתאם לתקנים וההנחיות הנהוגים בחוק והוא בטוח לשימוש לציבור הרחב. רישוי עסקים מוודא כי המקום עומד בכל התקנים הקשורים לבטיחות, כיבוי אש, בנייה ראויה וע"פ ההיתרים, תנאי תברואה נאותים ואחרים. כאשר מדובר בגני אירועים ואולמות נדרש ע"פ החוק גם רישיון יצרן, שכן המקום מגיש מזון עבור קהל המבקרים במקום. רישיון יצרן למעשה מבטיח את נאותות המזון המוגש בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

כאשר מעוניינים לאתר מקום לקיום חתונה או אירוע אחר מומלץ לוודא כי המקום אותו הינכם מעוניינים לשכור עבור קיום האירוע אכן מופעל בהתאם לחוק ותחת רישיון עסק. כיום מפרסם משרד הפנים ו/או הרשות המקומית הרלוונטית את רשימת האולמות וגני האירועים שאינם פועלים כחוק כך שגם הביישנים מביניכם יוכלו לוודא כי המקום בו הם מעוניינים פועל ע"פ החוק.

מעבר לעובדה שהמקום נתון תחת סכנה של צו הריסה וסגירה, עסק המופעל ללא רישיון עסק חוקי עלול להוות סכנה עבור האורחים (וכולנו זוכרים כיצד הסתיים האירוע באולמות ורסאי). כזוג העומד לפני חתונה, עם כל הלחצים והדאגות הכרוכים בארגון האירוע, מומלץ מאוד להסיר מליבכם את הדאגה הנוספת הזו ולבחור במקום הפועל ברישיון עסק לפי החוק.