מעוניינים להקים מטבח לקייטרינג (מטבח תעשייתי)  ולהפעילו למטרות מסחריות? עליכם להצטייד ברישיון יצרן מזון ולשם כך להכין את המטבח התעשייתי לתהליך רישוי עסקים.

חוק רישוי עסקים ורישיון יצרן מזון מגדיר את התקנים עליהם יש להקפיד במטבחים תעשייתיים, אותם המטבחים המייצרים מזון להפצה למטבחי קצה. מטרת חוק רישוי עסקים הינה להבטיח תנאי תברואה נאותים וכי המפעל מתוכנן בצורה בטיחותית ועל פי התקנים.

כאשר ארגון או בעל עסק מתכנן מטבח קייטרינג עליו לקחת בחשבון אספקטים רבים ומתחומים מגוונים. תכנון מטבח תעשייתי לצורך קבלת רישיון יצרן ורישיון עסק אינו מסתכם רק בדאגה לתנאי תברואה או כשרות. על מתכנן המטבחים אשר מכין מטבח לתהליך רישוי עסקים לתכנן את כל התשתיות סביב המטבח.

תכנון מטבחים תעשייתיים

תשתיות במטבח תעשייתי

להלן מקצת מהתשתיות שהינן חלק מתהליך הכנתו של מטבח תעשייתי לקראת הליך רישוי עסקים ורישיון יצרן מזון. יש חשיבות להתאמת התשתית לבית העסק ע"פ הדרישות:

1. קירות החוץ חייבים להיות מבטון או מלבנים – מחיצות פנימיות יכולות להיבנות גם בעזרת שימוש בגבס, יש לחפות בקרמיקה עד לגובה של 2.00 מטר מפני הרצפה.
2. הריצוף צריך להיות חלק ושלם ללא שקעים ומרווחים וללא חיפויים למיניהם.
3. רצפת המטבח מחייבת שיפוע הולם לתעלת ניקוז מוגנת באמצעות רשת מתאימה.
4. דלתות וחלונות חייבים להיות אטומים ומרושתים.
5. צנרת המטבח צריכה להיות חבויה עם חיבור לביוב ולמים קרים וחמים.
6. הקפדה על אוורור באמצעות פתחי חלונות ומערכת מיזוג ומנדף.
7. תאורה הולמת בעוצמה קבועה, ללא כבלי חשמל גלויים ומוגנת מפני חרקים ושבירה.
8. החצר החיצונית מחויבת בריצוף ובגישה ראויה לעבר פחי האשפה.
9. על הביוב להיות מכוסה.
10. הקפדה על מפריד שומנים ומניעת שפיכתם למערכת הביוב המרכזית.
11. הצבת מיכלי פסולת ושמירה על הניקיון.
12. יש להקפיד על גובה תקין באזורי הייצור 2.75 מ' ובאזורי האחסנה 2.5 מ'.

כאשר מתכננים מטבח תעשייתי יש להקפיד על התקנות למדורים השונים וחלוקת האזורים במטבח. תכנון המדורים במטבח התעשייתי תוך הקפדה על מיקום והפרדה מיועד לאפשר תנאי בישול אשר ישמרו על תנאי תברואה נאותים וימנעו הרעלה וזיהום של מזון. ישנה חשיבות מרובה על ההקפדה בהפרדה של מזון גולמי ומזון מבושל עד כדי שימוש במדורים שונים, כיורים וכלים מופרדים.
כל מדור במטבח המוסדי כולל יחידת שולחן עבודה מנירוסטה וכיור מטבח. חשוב לציין שכל שינוי במדורי המטבח מהתוכנית המקורית מצריך אישורים מחודשים.

כחלק מהחלוקה למדורים יש להקפיד על חלוקת הציוד במטבח והצבתו באזורים המיועדים. חשוב לזכור ולהקפיד על מעברים פנויים ומרווחים שיסייעו בשמירה על ניקיון המטבח.
חשוב לשים לב לפרטים, כך שציוד שלא ניתן להזיזו יותקן באופן שיהיה ניתן לנקותו בקלות מכל צדדיו ובגובה ראוי מן הרצפה. ציוד שבא במגע עם מזון לא יכיל עופרת, קדמיום, נחושת או כל חומר רעיל אחר. יש להקפיד לבחור בציוד שאינו סופח ועל כן לא להשתמש בעץ אך גם לא בחומר מחליד.

חשוב לשים לב לפרטים, כך שציוד שלא ניתן להזיזו כמו מכונת קפה מקצועית יותקן באופן שיהיה ניתן לנקותו בקלות מכל צדדיו ובגובה ראוי מן הרצפה. ציוד שבא במגע עם מזון לא יכיל עופרת, קדמיום, נחושת או כל חומר רעיל אחר. יש להקפיד לבחור בציוד שאינו סופח ועל כן לא להשתמש בעץ אך גם לא בחומר מחליד.

לייעוץ וליווי בתכנון מטבח לבתי אוכל ניתן ליצור קשר: החברה לרישוי עסקים