הגידול במספר כלי הרכב הנעים בכבישי המדינה מביא אתו צורך וביקוש גבוהים גם למקומות חנייה, בעיקר באזורי תעשייה, מסחר, עסקים או בילוי שאותם פוקדים מבקרים רבים לאורך כל שעות היממה. כאשר מתקבל רישיון עסק לחניון הופך החניון לעסק מוסדר ובטוח לשימוש – בין אם על ידי אנשים המחנים בו את כלי הרכב שלהם ובין אם על ידי עוברים ושבים אשר הולכים בו בדרך שלהם.

על פי חוק רישוי עסקים, החניונים המחויבים בהצגת רישיון עסק הם: חניון המשמש כחניון בתשלום, חניון ששטחו גדול מ- 500 מ"ר המשמש באי מרכז מסחרי סמוך לו וחניון תת קרקעי/מקורה ששטחו גדול מ- 500 מ"ר. חשוב להבין שמטרת הוצאת הרישיון היא מתן אישור מטעם הגורמים הרלוונטיים (משטרה, כיבוי אש, מחלקת הנדסה וכו') כי החניון עומד בתקנים מחמירים ומצויד בכל הנדרש על מנת לשמור על שלומם של אלה השוהים בו.

תפקידם של תקנים אלה הוא להבטיח כי החניון הינו מקום בטוח לשהייה בו ושבמידת הצורך, כלומר במקרה חירום – ישנן דרכים מסודרות ואבזור מתאים כדי לפנות את השוהים בחניון וכך לוודא שלא מתרחשות פגיעות בגוף או בנפש. חובה על בעל החניון להציג כל אישור על היותו של החניון מקום בטוח. רישוי החניון נותן את הביטחון כי מערכות חירום כגון מערכות לכיבוי אש ממוקמות בנקודות אסטרטגיות, ישנן דרכי מילוט מן החניון החוצה ושלטי הכוונה מוארים כך שגם מי שמגיע אל החניון בפעם הראשונה יידע בדיוק מה לעשות במקרה חירום. בנוסף, תותקן בחניון מערכת כריזה פועלת ותקינה.

בחניונים נדרשת כמובן תכנית בטיחות הנערכת על ידי יועץ בטיחות ותפקידה לציין את כל האבזור, ציוד, מערכות גילוי וכיבוי ומרחקים הנדרשים לצורך מילוט בשעת חירום ויש לאשרה מול הכבאות והמשטרה.

דרישות אלה הינן דרישות של המשטרה וכוחות כיבוי האש ותיבדקנה לעומק בטרם יינתן רישיון העסק לבעל החניון. כך גם ניתן יהיה להתרשם שבעל החניון הינו אדם ישר והגון שאינו שם את ההכנסות שלו בעדיפות גבוהה יותר משמירה על ביטחון האנשים הפוקדים את החניון. כאשר אנשים מחנים את כלי הרכב שלהם בחניון המחזיק ברישיון עסק הם יכולים להיות רגועים ובטוחים כי הנהלת החניון דואגת לשלומם ובריאותם וזוהי בעצם המטרה של הוצאת רישיון העסק עבור החניון.