האם גם אתם מעוניינים להקים גן אירועים משלכם? האם גם אתם מעוניינים להקים עסק בתחום האירועים, אך אינכם בקיעים בפרטים המשפטיים הכרוכים בכך?חוק רישוי העסקים בישראל, מחייב בתי עסק רבים בקשת נרחבת של תחומים, להציג רישוי עסקים על מנת שהעסק יפעל באופן חוקי. מאחר וגני אירועים הינם בתי עסק לכל דבר בהם מעורבים מספר גורמים חשובים, גם הם נכללים ברשימת בתי העסק המחויבים בהוצאת רישוי עסקים. תהליך זה של השגת רישוי עסקים, עלול להיות ארוך וסבוך, והוא עלול לדרוש משאבי זמן ואנרגיה מרובים. אך במידה ובית העסק יופעל ללא רישיון יצרן, בית העסק ומנהליו יסתכנו בכל מיני סנקציות שהרשות העסקים עלולה להטיל: כגון קנסות, הקפאה של פעילות בית העסק, סגירה, ואף הריסה של בית העסק או מאסר. לכן, רצוי מאוד להשיג את רישיון העסקים בהקדם האפשרי, ולפתוח בתהליך בקשת רישוי עסקים כמה שיותר מוקדם ממועד הקמת בית האירועים, וזאת משום שההליך דורש השגה של אישורים וטפסים מרובים.

מדוע יש להשיג רישוי עסקים?

החוק לרישוי עסקים התשכ"ח, שחוקק ב-1968, הינו אחד החוקים החשובים ביותר לאזרחי המדינה, שנועד להבטיח כמה דברים: ראשית, החוק נועד להבטיח כי בתי עסק ישמרו על איכות הסביבה, וימנעו ממפגעים ומטרדים אקולוגיים. שנית, חוק זה נועד למניעת סכנות לשלום הציבור, וכן גם להבטיח מפני שוד והתפרצות. בנוסף, החוק לרישוי עסקים נקבע כדי למנוע סכנות הדבקות ממחלות בעלי חיים, מניעת זיהום מקורות מים בחומרי הדברה, בדשנים ובתרופות. בנוסף, החוק נועד על מנת להבטיח את בריאות הציבור. לכן, ישנה חשיבות רבה להשגת רישוי עסקים: מטרת רישוי עסקים שומרת על הסדר והחוק בענפי הייצור השונים, וכן גם על סביבת עבודה נכונה, תוך שמירה על בריאות האזרחים ואיכות הסביבה. רישוי עסקים יכול למעשה להבטיח כי בית העסק עמד בכל התקנים והדרישות הרלוונטיות לתחומו מטעם המדינה.

אם כן, מהו למעשה רישוי עסקים?

רישיון עסק הינו אישור שבא להבטיח שננקטו כל האמצעים המתאימים על מנת להבטיח את פעילותו התקינה של בית העסק לפי מטרות החוק, ולפי טובתו של הציבור הרחב. על מנת להשיג רישוי עסקים, יש להשיג את אישורה של רשות מקומית. לרוב אישור זה ניתן מידי ראש הרשות המקומית. כמו כן, יש להשיג את אישורים של גורמי הרישוי הרלוונטיים לבית העסק, כגון יחידת ההנדסה, הוועדה לתכנון ובנייה, איכות הסביבה, פיקוח עירוני, מים, ביוב, ותברואה. כמו כן, יש להשיג את אישורם של גורמים מקצועיים במשרדי הממשלה, כגון משרד הבריאות, המשטרה, משרד התמ"ת, המשרד לאיכות הסביבה, משרד החקלאות, ועוד. גורמים נוספים אשר עלולים להיות מעורבים בתהליך השגת רישוי עסקים, הינם שירותי הכבאות והיחידות הסביבתיות לאיכות הסביבה, וכן גם גורמים אחרים נוספים.