ביצעתם כבר לפני חמש שנים רישוי עסקים, ועכשיו בשעה טובה אתם סוף סוף מתרחבים ופותחים סניף חדש. האם גם הפעם תידרשו לבצע רישוי עסקים? התשובה היא בהחלט כן! אבל מדוע בעצם? הרי בפעם הקודמת שהלכתם לאגף רישוי עסקים בעירייה, היא כבר בדקה את העסק שלכם וקבעה שהמבנה תקין, שהתנאים התברואתיים מצוינים, ושאין שום סכנה לשלום הציבור. אז מה ההבדל? ההבדל הוא שכמובן, סניף חדש נמצא במיקום חדש, וכולל לא פעם גם מכשור חדש – לכן יש לבצע שוב את התהליך של רישוי עסקים.

לא שונה מהפעם הקודמת

אם כבר ביצעתם בעבר רישוי עסקים, התהליך בעצם לא שונה כלל וכלל מהפעם הקודמת. אתם שוב תביאו את כל התכניות המבנה (של המבנה החדש כמובן), אישורים על בעלות החברה, וגופים שונים בעירייה ובמדינה יבדקו אתכם מכל הבחינות.
יש לא מעט בעלי עסקים שדווקא כשהם פותחים סניף חדש צריכים לפנות בפעם ראשונה אל אגף רישוי עסקים בעירייה. מתי זה קורה? ניקח לדוגמא, חנות שמוכרת ספרים, ששיטחה הוא 350 מ"ר. עם השנים החנות שגשגה, ועתה עומד להיפתח סניף חדש. הסניף החדש עתיד להיות גדול יותר מהסניף הישן, והוא יהיה בגודל של 550 מ"ר. על פי התקנות של רישוי עסקים, חנות ספרים ששיטחה קטן מ500 מ"ר לא צריכה רישיון, אך אם היא גדולה יותר – צריך רישיון. זה נכון לעוד חנויות רבות, אבל הנקודה היא שלא פעם פתיחה של סניף חדש היא זו שתביא לפניה בפעם הראשונה אל אגף רישוי עסקים.
מכיוון שפתיחה של סניף חדש, היא לא כמו פתיחה של עסק חדש, כדאי באמת לפנות כמה שיותר מהר לאגף רישוי עסקים, שכן לרוב כאשר ניתנים רישיונות זמניים הם ניתנים לעסק חדש, ולא לסניף חדש. ההיגיון שעומד בבסיס החלטה זו, הוא שפתיחה של עסק חדש היא הרבה יותר קריטית גם לעיר וגם לבעל העסק. לעומת זאת עם פתיחה של סניף חדש אפשר לחכות. לכן פשוט פנו מבעוד מעוד לאגף רישוי עסקים והגישו בקשה.

ומה עם פתיחת מפעל חדש?

אם אתם תעשיינים, שעומדים לפתוח מפעל חדש במסגרת המפעלים שלכם, אתם תידרשו לא רק לקבל רישוי עסקים שוב, אלא גם רישיון יצרן חדש. רשיון יצרן הוא חלק חשוב מאד בתהליך של רישוי עסקים. זה למעשה האישור שאתם מקבלים ממשרד הבריאות, שמאשר לכם לייצר דבר מה, בתנאים שהמשרד אישר. אם כבר קיבלתם רישיון יצרן במסגרת רישוי עסקים שביצעתם למפעל ישן, אתם תידרשו לעשות זאת שוב עם המפעל החדש, משום שיש צורך לבדוק את המכשור שיהיה במפעל, וכמובן גם את המיקום של המפעל עצמו. ברור שאם קו המוצרים של המפעל שונה – אז צריך לבצע רישוי עסקים חדש על אחת כמה וכמה.