אנשים רבים פונים לעיריית רחובות על מנת לקבל רישוי עסקים ברחובות. מכיוון שרחובות נמצאת כיום בתנופת פיתוח, ופארק המדע הוא אזור מסחרי תוסס כיום, בעירייה שמים דגש רב על הליך רישוי עסקים.

במידה ואתם מעוניינים לקבל רישיון להפעלת עסק ברחובות, יש גורם אחד שמולו תעבדו – מחלקת רישוי עסקים ברחובות. המחלקה היא מוניציפאלית, וכפופה ישירות לראש העיר. זאת בשונה, אגב, ממחלקות רישוי עסקים בעיריות אחרות, שפעמים רבות כפופות למחלקות אחרות בתוך העירייה. אז מה צריך לעשות כדי לקבל רישוי עסקים ברחובות?

כל מה שצריך לצורך רישוי עסקים ברחובות

מחלקת רישוי העסקים בעיריית רחובות הגדירה מספר קריטריונים ראשוניים, על מנת שהעסק יעמוד בתנאים לקבלת רישיון עסק כחוק. על מנת לקבל רישיון עסק ברחובות, עליכם, ראשית, לעמוד בתקני הבטיחות המוגדרים. מחלקת רישוי עסקים ברחובות, עובדת בשיתוף עם אגף הפיקוח על העבודה במשרד התמ"ת, כמו גם המוסד לבטיחות בגיהות, שאף הוא עובד בכפוף למשרד התמ"ת.
בטיחות בעבודה מוגדרת על ידי מספר גורמים כמובן, ובעיריית רחובות מקפידים על נושאים כגון תאורה, חשמל, משטחים במקום העסק, ויש אף חשיבות לעבודה בגובה בתוך העסק.
כמובן שיש גם נושאים שבהם מחלקת רישוי עסקים ברחובות תעבוד בשיתוף עם מחלקות אחרות בעירייה, כמו מחלקת התברואה – המחלקה האחראית על כל נושא הניקיון בתוך העיר, ובין השאר מפקחת גם על התברואה בהליך רישוי עסקים ברחובות. מבחינה זו, ובעיקר אם אתם עתידים לפתוח עסק שישמש אנשים רבים, עליכם לעמוד בתקנים ציבוריים מחמירים יותר כמו ניקיון וסינון של מי השתייה במקום, תברואת מזון, פינוי אשפה תקין וכיו"ב.

תהליך של רישוי עסקים ברחובות

אישור על המבנה עצמו

כמובן, שאחד האישורים המרכזיים ביותר בתהליך של רישוי עסקים ברחובות, הוא האישור ההנדסי עבור המבנה שבו יוקם העסק. כפי שצוין, אתם עובדים כל העת מול מחלקת רישוי עסקים ברחובות, אולם גם פה המחלקה לא עובדת לבד, אלא עובדת בשיתוף על מחלקת ההנדסה העירונית – מחלקה זו אחראית לבדוק שהמבנה תקין לשימוש, ואם מדובר על מבנה חדש שהוקם – על אחת כמה וכמה. גם במקרה של שיפוצים במבנה, לקראת פתיחת עסק חדש, יש לקבל אישור של מחלקת ההנדסה העירונית על מנת להשלים את התהליך של רישוי עסקים ברחובות.
כמובן שאם אתם נדרשים ברישיון עסק ברחובות, ולו לצורך זמני – גם כאן תעבדו מול המחלקה לרישוי עסקים. היתר זמני לרישיון עסק יכול להינתן כמובן, בכפוף לקבלת אישורים מרכזיים של רישוי עסקים ברחובות – כמו לדוגמא אישור כבאות, משטרה ובמידת הצורך גם אישור תברואתי ואישור מ. הבריאות במידה והעסק עוסק במכירת מזון.