כולנו יודעים שהתהליך של רישוי עסקים, קשור ותלוי בעיקר ברשות המוניציפאלית שבה יפעל העסק.

במידה ואתם נדרשים לבצע רישוי עסקים בתוך העיר רחובות, דעו לכם שראשית אתם מבצעים החלטה עסקית חכמה – רחובות נמצאת באזור המתפתח מרגע לרגע, והוא מהווה מוקד משיכה גם עבור אנשים הגרים סביב, כמו נס ציונה, גדרה, ואפילו תושבי העיר הגדולה ראשון לציון. על מנת להתחיל בהליך של רישוי עסקים, אתם צריכים לפנות כמובן למחלקת רישוי עסקים של העירייה. המחלקה יושבת ברחוב ביל"ו 2 בתוך העירייה, ולה הסמכות לאשר רישוי עסקים בתוך גבולות העיר. מדוע חשוב להבין זאת? מאחר ובתהליך של רישוי עסקים תעבדו מול מחלקות רבות ברמה המוניציפאלית והלאומית כאחד, אבל מי שמפקחת על התהליך כולו, ובסופו של דבר היא הסמכות היחידה לבצע רישוי עסקים – זו המחלקה הנ"ל.

רישוי עסקים בעיר רחובות - החברה לרישוי עסקים

אז איך מבצעים רישוי עסקים?

לאחר שהגשתם בקשה לפתיחת תיק רישוי עסקים בתוך מח' רישוי עסקים בעירייה, הגיע הזמן להמציא את האישורים השונים. כמובן שיש תחומים רבים שיש לבחון – לדוגמא איכות הסביבה. היום, יש מודעות גבוהה מאד לאיכות הסביבה בישראל, ובפרט בתוך עיריית רחובות. בעיריית רחובות קיים אגף שלם לתחום הסביבתי אשר אחראי על הנראות ועל איכות החיים בתוך רחובות – במידה והעסק שלכם מבצע פעולות המשפיעות על איכות הסביבה מכל בחינה – שפכים, עשן, רעש וכיו"ב – עליכם לפעול בשיתוף עם אגף גנים ועיצוב הסביבה, על מנת לקבל את אישורם כחלק מהליך רישוי עסקים.
כמובן שלעיתים בהליך הרישוי יש אגפים מיוחדים שנצטרך לעבוד מולם. לדוגמא במידה והעסק שלכם עתיד לעסוק בבעלי חיים (בין אם אתם פותחים חנות חיות או קצביה), הינכם נדרשים לעבוד בשיתוף עם הווטרינר העירוני.

ואיך מקבלים רישוי לעסקים?

הליך רישוי עסקים אורך זמן מה, אלא שלבסוף הוא כמובן משתלם. חשוב לזכור שבכל שלב צריך לעבוד מול המחלקה של רישוי עסקים בתוך העירייה, וליידע אותם על כל תהליך שאתם מבצעים. יש מקרים שבהם המחלקה לרישוי עסקים תעביר אתכם מיוזמתה למחלקות אחרות בעירייה, או תיידע אתכם על עבודה משותפת עם גופים לאומיים (לדוגמא המוסד לבטיחות וגיהות הכפוף למשרד התמ"ת). יש כמובן מקרים שבהם אתם יכולים לפעול ישירות מול מחלקות מסוימות על מנת לקבל את אישורם וכך להאיץ את התהליך של רישוי עסקים – גם כאן כמובן חשוב ליידע את המחלקה לרישוי עסקים. בסופו של יום, חשוב לזכור, כי מי שנותנים לכם את הגושפנקא הרשמית לרישיון העסק, יהא זה זמני או קבוע – זו המחלקה לרישוי עסקים, וחשוב לשמור איתם על יחסי עבודה תקינים.