יש לכם מיזם נהדר ורעיון לקראת עסק חדש – אתם בעצם צריכים להתחיל לבנות אותו. יש כמה שלבים שאנחנו חייבים לבצע בדרך לפתיחת העסק החדש שלנו. חלקנו כבר חושבים איך נגייס עובדים חדשים, והאחרים על גיוס ההון ההתחלתי, אבל יש דבר אחד שצריך לבוא לפני הכל – רישיון לעסק שלנו. מהו רישיון לעסק, ולמה הוא כל כך חשוב בעצם?

כאשר אנחנו מוציאים רישיון לעסק שלנו, המשמעות היא שלמעשה העסק מקבל גושפנקה מהמדינה. אם תסתכלו על זה מהנקודה הכלכלית הטהורה – רישיון לעסק שלכם טוב משתי נקודות מבט: ראשית, הוא מאפשר לכם לקיים בהמשך הסכמים מסחריים מול גופים ציבוריים וממשלתיים. שנית, המשמעות של רישיון לעסק חשובה מאד בעיקר בעת תביעה – במידה ויש לכם רישיון לעסק, המשמעות היא שגופים שונים במדינה אישרו את העסק שלכם מההיבטים השונים (היבט חוקי, בטיחותי וכיו"ב). בעצם, בתהליך של רישוי עסק משתתפים גופים רבים, שמאשרים שהעסק שלכם תקין – על כן, אתם למעשה מקבלים גושפנקא מגופים מרכזיים כמו המשטרה, משרד הבריאות, מכבי האש וכו'.

איך מוציאים רישיון לעסק?

לאחר שהבנו שאנחנו חייבים להוציא רישיון לעסק שלנו, אנחנו ניגשים לעבודה. לכאורה, היינו מצפים לעבוד מול גוף ממשלתי כלשהו, שהרי אנחנו צריכים לקבל רישיון לעסק מכל כך הרבה גורמים. אבל תתפלאו לגלות, כי מי שמנפיקה רישיון לעסק שלכם, היא דווקא הרשות המקומית, בה העסק הולך לפעול. לכל רשות מקומית יש אגף לרישוי עסקים, אשר עוסק במתן בחלוקה, ובבקרה על הרישיונות השונים של העסקים הפועלים בתוך שטח הרשות המקומית. בנוסף, האגף לרישוי עסקים מהווה מעין גוף מקשר בין מי שמבקש רישיון לעסק שלו, לבין הגופים שמאשרים את החלקים השונים בעסק.
באופן עקרוני, לכל רשות מקומית יש הנחיות משלה בנוגע לרישוי עסקים, והדבר תלוי היכן אתם עומדים להקים את העסק שלכם. יתרה מזו – הדברים שתצטרכו למלא כדי לקבל רישיון לעסק שלכם, משתנים מעסק לעסק.

באיזה תנאים צריך לעמוד בשביל לקבל רישיון לעסק?

כפי שצוין, לכל עסק יש תנאים אחרים בהם הוא צריך לעמוד, על מנת לקבל רישיון לעסק מהגופים הממשלתיים והציבוריים השונים. לדוגמא, כל עסק אשר נפתח ועוסק בהכנה ו/או מכירה ושיווק של מזון, נדרש לעמוד בתקנות המחמירות של משרד הבריאות. לעומת זאת, אם אתם עתידים לפתוח עסק אשר יעסוק בליטוש של אבנים יקרות, הדבר דורש בין השאר אישור של המשטרה.
כמעט כל רישיון לעסק ידרוש אישור של מכבי האש, שהמבנה שבו הולך להיפתח העסק עומד בתקנות הדרושות בחוק לעמידות בפני מקרי שריפה. במהלך התהליך של קבלת רישיון לעסק שלכם, יתכן ותצטרכו להיעזר באנשי מקצוע שיוכלו לעזור לכם בתהליך כמו החברה לרישוי עסקים. בדיוק כפי שאתם נעזרים ביועצים נוספים סביב העסק כגון מאמן עסקי לבניית אסטרטגיה שיווקית,אקטואר ורואה חשבון שיטפלו לכם בענייני הכספים בשוטף ובחיזויים פיננסיים אקטוארים ונותני שירותים נוספים סביב העסק.