בטרם תתקבל החלטה על הקמת עסק

בטרם תכריז על הקמת עסק וכבר תתחיל בהליכי הרישוי, חיוני שתדע קודם כל איך לנהל עסק עצמאי. עליך היזם לדעת ידיעה מקפת ומלאה של שיטות הניהול, ולהצטייד בכלי ניהול שבלעדיהם לא ניתן להצליח בעסקים, מה גם שהתנאים בשוק משתנים בלי הרף והתחרות קשה. על פי מחקרים רציניים מסתבר כי למעלה מ – 90% מקריסתם של עסקים קטנים ועסקים בינוניים נבעו מניהול כושל ובלתי מקצועי של היזם. כל כשלון כזה מהווה מכה קשה ליזם, מחירו הכלכלי והחברתי יקר מאוד ולהתאושש ממנו לא קל כלל ועיקר. מיליוני יזמים ברחבי העולם פשטו רגל משום שהתנהלו ללא ליווי עסקי לפי שיקול דעתם הבלבדי, ללא הכשרה מתאימה וללא יד מכוונת. אילו בחרו להסתמך על יועץ עסקי מנוסה בעל רקורד מוכח של ליווי עסקי של בעלי עסקים מצליחים.
יזם צעיר לוקה בחוסר נסיון המהווה סיכון לא מבוטל לשרידותו של העסק, אך בוודאי חיוני לצמצמו בקבלת סיוע מיועץ עסקי, שיתמוך ויחנוך במתן ליווי עסקי לכל אורך הדרך, משלב הרעיון, דרך בניית תוכנית עסקית, המשך בהקמת העסק והרצתו ועד שהמחזוריות יציבה ולעסק תזרים מזומנים חיובי ויציב.

על היזם לתכנן היטב לפני שיקים עסק חדש

חיוני לבדוק היתכנות לעסק. הכרחי לערוך בדיקת כדאיות כלכלית לעסק החדש. קריטי לדעת בוודאות מהן נקודות התורפה של העסק ועוד יותר חשוב לדעת את נקודות התורפה של כל אחד מהמתחרים. יש לתכנן תוכנית עסקית בדוקה ומבוססת שאינה בנויה כמו מגדלים באוויר. יש לתכנן כיאות את כל האספקטים של העסק החדש במסגרתה של אסטרטגיה עסקית המתווה תוכנית שיווק מעשית להשגת יעד מכירות ריאלי. תוכנית שיווק מפורטת לממכר המוצרים / השירותים. חיוני להתבסס על ממצאי מחקר שוק ישיר ומתוחכם שיבהיר מדוע שהציבור יעדיף דווקא את המוצר / שירות המוצע לו על פני המתחרים. שאלת התימחור של המוצרים / השירותים למגזרים שונים חייבת להישקל בזהירות עליונה. אסור שהתמחיר יהיה גבוה מידי או נמוך מידי. שלב החדירה לשוק רגיש במיוחד ומצריך תכנון מוקפד ויצירתי. בעקבות הקמת עסק חדש, הכל יקום או ייפול על הצלחת המכירות ללקוחות הראשונים.

גיוס מימון ולקוחות חדשים לעסק חדש

ללא מימון בלתי אפשרי להקים עסק. צריך לדעת לגייס כסף. תורה בפני עצמה. הגב הכלכלי יכריע – הצלחה או כשלון. חיוני לוודא תזרים מזומנים חיובי בהקדם האפשרי מיום פתיחת העסק ובמקביל להציב יעד ריאלי לפיתוח העסק (להשיג רווחיות עולה תוך יעול העבודה וקיצוץ בעלויות) ותוכנית מסודרת להשגתו. צריך לדעת לתכנן תוכנית שיווק אפקטיבית שתמשוך לאורך זמן ובאופן יציב לקוחות חדשים לעסק. צריך לבחור מדיה שתשיג לעסק זרם פניות בשלות במחיר משתלם לכל פניה ולהמנע מבזבוז עקר של כסף על "נסיונות" שווא כמעט בכל שאר המדיות. אם לא די באינטרנט, צריך לרכז את תקציב הפרסום במדיה אחת מסויימת מלבד האינטרנט. צריך לדעת לנסח חומר שיווקי מוכר. צריך לעשות יחסי ציבור לעסק ולמרכולתו, לנצל פרסום חינם של קומוניקטים בעיתונות ובאינטרנט על הקמת עסק חדש. כדאי מאוד להשתמש ביתר כלי התקשורת בראיונות וכתבות על העסק החדש.

הנקודות שהועלו כאן נועדו להמחיש ליזם המתחיל עד כמה מורכב לתכנן, להקים ולנהל עסק עצמאי. על היזם להכיר במגבלותיו ולפצות עליהן ביועצים ומומחים שילוו אותו לאורך כל הדרך ויחנכוהו בד בבד עד שיחזיק בהגה בביטחה, בניהול מקצועי בכל המישורים. בהצלחה.