החורף הישראלי המביא עמו גשמים וקור מאלץ מסעדות וגני אירועים הרוצים לא לאבד לקוחות להתקין קירוי חיצוני עונתי בשטח שהיה בקיץ פתוח וחשוף.
קירוי בחורף בגני אירועים - מה באמת נדרש לנו?הקירוי וחימום החלל המקורה אמורים לספק מענה לתנאי מזג האוויר החורפי.

קירוי השטח אינה פעולה של מה בכך ועצם העובדה שלאותו מקום יש רישיון עסק לא מבטיחה לו באופן אוטומטי וישיר אישור לבניית והוספה של חלק מקורה. לבעלי אותם עסקים לא כדאי להשאיר פעילות זו לרגע האחרון. עליהם לפנות לעירייה למען היתר לקירוי. קירוי ללא היתר מהעירייה אינו חוקי ומזמין שלילת רישיון העסק.

אותו קירוי כולל כמעט כל הוספה הבאה להביא פתרונות כנגד הגשמים בחורף. במיוחד מדובר על גני אירועים ומסעדות רחבות לאירועים הרוצים להציב ויטרינות מזכוכית, סככות על גלגלים, תנורים על גלגלים, כיסויי שטחים בעזרת אוהלים – כל אלו ועוד מחייבים באותו אישור לתוספת בנייה מהעירייה.

החוק מדגיש ואומר שאלו הן תוספות בנייה ללא קשר לחומר ממנו הם עשויות, בין אם מדובר בחיבור קבוע או חיבור זמני. אמות המידה שנקבעו הן לפי השכל הישיר וההיגיון הבריא וגם אם אותה תוספת קירוי היא אכן זמנית וניתנת להזזה בין רגע עדיין נחשבת לכזו המחייבת אישור.

מדי שנה עונת הקירויים או סגירת חורף בעסקים מתחילה ב-1 באוקטובר ומסתיימת ב- 30 לאפריל אך יש לבדוק מול כל רשות רישוי עסקים באופן ספציפי מה מוגדר אצלה כ"עונת חורף".  לאלו הניתן היתר לקירוי בשנה הקודמת צריכים הם להגיש בקשה לחידוש אותו קירוי זאת על מנת שתיבדק תקינותו לקראת עונת החורף הקרבה ובכך לאשרו מחדש זאת במסגרת האגרות שיש לשלם בנוסף.

בקשה עבור עסק לקירוי חדש בחורף יש להגיש בהקדם האפשרי לפני ה-1 לאוקטובר. עליה לכלול את פרטי תכנית הקירוי ובין היתר: רישיון עסק קיים, אישור מהנדס העירייה, תמונות של המקום, אישורים בטיחותיים בחלק מהמקרים מבקשים לקבל תכניות וחתכים, ובחלק מהמקרים אפילו להגיש בקשה להיתר מזורז  ועוד. רק לאחר אישור הקירוי ודיון של וועדה מיוחדת בנושא יקבל העסק הודעה בכתב שבקשתו אושרה ויהיה רשאי הוא לתוספת הקירוי אותה רצה להוסיף בחורף.
חשוב גם להדגיש כי גודל הסגירה של השטח המקורה  נדרש באישור הרשות, בת"א למשל יש לכול עסק מסמרים / צביעה במדרכה המציינים את מיקום וגודל הסגירה + קו הוצאת שולחנות בקיץ.

המאמר נכתב באדיבות, החברה לרישוי עסקים