במידה ואתם עומדים בפני הקמת עסק חדש, אתם ככל הנראה מוצפים באינסוף סידורים ומטלות, ארגונים והתרגשויות. חשוב מאוד לוודא, כי בין אותם סידורים והתרוצצויות, לא תשכחו לבדוק האם אתם נדרשים לקבל היתר של רישוי עסקים עבור העסק שלכם, על מנת להתנהל בצורה חוקית ולמנוע מצב בלתי רצוי של סגירת העסק על ידי פקחים של העיריה או הרשות המקומית, בין אם אתם צריכים להוציא רישיון עסק לאולם אירועים או עבור עסק אקולוגי או לכל סוג עסק אחר.

החשיבות של רישוי עסקים

המטרה שעומדת מאחורי פעולת רישוי עסקים היא הגנה על הציבור, בטחונו ושלומו, מפני עסקים שעלולים לפגוע בו בדרכים שונות כגון פגיעות בריאותיות, בטחוניות, סביבתיות וכן הלאה, במתכוון או שלא במתכוון, ולוודא כי הוא תואם את חוקי מכבי האש, את איכות הסביבה, למנוע מפגעים ציבוריים וכיוצא באלו.
הרציונל הזה הוא שגרם לחקיקת חוק רישוי עסקים בשנת 1968 ולאכפו בצורה מסודרת ברחבי הארץ. החוק של רישוי עסקים מונה כתשעים סוגי עסקים שונים המחוייבים בהוצאת היתר של רישוי עסקים כאשר עבור כל עסק ישנן דרישות מעט שונות. בכל רשות מקומית או עיריה, ישנו אגף רישוי עסקים שאחראי על הנפקת רשיונות, ביצוע בדיקות ותיאום בין הגורמים השונים בהתאם אל חוק רישוי עסקים, והפרוצדורה של הוצאת היתר של רישוי עסקים היא למעשה תהליך שלם, מורכב וארוך. כמו כן, חשוב לדעת כי כל רישוי עסקים תקף לזמן מוגבל בלבד, ויש לחדשו כחוק אחת לתקופה.

רישוי עסקים – כל עסק והרישוי שלו

באופן טבעי, אם אתם מקימים עסק אקולוגי כלשהו, או אם אתם מעוניינים להוציא רשיון עסק למפעלים שאתם מקימים, או אפילו אם אתם פותחים מסעדה חדשה, תידרשו לתנאים ולהגבלות מעט שונות.
בהתאם לסוג העסק ולאופי העבודה המתבצעת בו, הרי עסק שאמור להלין אורחים, כמו בית הארחה, שאמור לספק להם ארוחות, לינה ובידור, אינו דומה אל עסק אקולוגי המבצע מיחזור מתכות, לדוגמא, ועושה שימוש בחומרים רעילים או מסוכנים, או שעליו לבצע פינוי פסולת מורכב שחייב להתבצע בהתאם להוראות.

לכל עסק מתשעים העסקים, שקובע חוק רישוי עסקים ישנן דרישות שונות, אותן הוא אמור למלא בהתאם לחוקים של הרשות האחראית לכך, המשטרה, המשרד לאיכות הסביבה, משרד הבריאות וכן הלאה. במידה ואותו עסק אקולוגי לדוגמא, נמצא כבלתי מתאים לקבלת רישוי עסקים בזמן הבדיקות שנעשו לו, הרי שהאגף של רישוי עסקים יעביר לו רשימת מטלות שעליו לבצע בהתאם לביקורת, ורק לאחר בדיקה נוספת, דקדקנית ומקיפה, יוכל אותו עסק אקולוגי לפנות שוב אל אגף רישוי עסקים ולקבל את רישיונו כחוק.